Xi'an'ın lezzetli yemekleri

2014-02-20 19:53:14 CRI

Xi'an'ın lezzetli yemekleri

13 hanedana başkentlik eden Çin'in tarihi şehirlerinden Xi'an zengin mutfağı ile de dikkat çekiyor. En ünlü yemekler Yangrou Paomo ve soğuk pirinç makarnasıdır.


Xi'an, Çin'in Sha'anxi eyaletinin merkezi. 3 bin yıllık tarihe sahip olan Xi'an 13 hanedana başkentlik etmiş bir şehir. Xi'an denilince akla ilk Yeraltı Heykel Ordusu ordusu geliyor. Bir de lezzetli mutfağı.


Xi'an mutfağının en özgün lezzetlerinden biri Yangrou Paomo. Bu yemeği kuzu etli bazlama çorbası olarak tarif edebiliriz. Ana maddesi koyun eti olan bu yemek, yumuşak et ve yoğun tada sahiptir. Biraz yağlı olmasına rağmen, bu yemek, insanları rahatsız etmez. Lezzetli et çorbası ile parçalanan pide dilimlerinden oluşan bu yemeği, bir kez yerseniz, tadını kolaylıkla unutamazsınız. Günümüzde, Yangrou Paomo Xi'an kentinin bir markası haline geldi. İster yerli, ister yabancı, Xi'an'a gelen her turist, bu yemeği tatmadan gitmez.


Xi'an en bilinen yemeği Yangrou Paoma ama başka yemekler de var. Soğuk pirinç makarnası, Çin hamburgeri olarak ifade edebileceğimiz bir çeşit ekmek arası yemek, etli ve bambu filizli Saozi makarnası, kristal pide, Huanggui hurmalı pide ve köfteli acılı çorbayı bunlar arasında sayabiliriz.


Pirinç veya undan yapılabilen soğuk pirinç makarnası, yüksek besleyici değer taşır. İnsan sağlığına son derece yardımcı olan bu yemek dört mevsimde de tüketilmeye uygundur. Özellikle Xi'an kentinde kuraklık hakim. Sıcak yaz günlerinde terlediğinizde, soğuk pirinç makarnası yerseniz, serinlik ve rahatlık hissederseniz.    


Sha'anxi eyaletinin "sekiz garibi" olarak bilinen tencere kapağı pidesi de Xi'an'da yenilmesi gereken bir başka ünlü yemek. Un tabakaları arasında et dilimleri bulunan bu pide, yağ ve unla kısık ateşte kızartılarak yapılır. İçi boş olan pidenın tadı, son derece yumuşaktır. Dışı kalın pide, çeşitli tabakalardan oluşur. Sıcak sıcak servis yapıldığında, yumuşak et ve mis gibi kokan unu aynı anda tadabilirsiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor