Huiler

2013-12-25 14:30:20

Huiler

Huihui etnik grubuna kısaca olarak Hui etnik grubu denir. Çin'in bütün bölgelerine yayılmış olan Huiler, 5. nüfus sayımı verilerine göre 31 eyalet, şehir ve özerk bölgede yaşıyor. 2010 yılında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Hui nüfusu, 1 milyon 340 bin civarındaydı. Xinjiang, Hui nüfusu açısından Ningxia, Gansu ve Henan eyaletlerinin ardından dördüncü sırada yer alıyor.

Xinjiang'daki Hui etnik grubunun geçmişi, Yuan hanedanı dönemine uzanır. Moğol ordusuyla beraber Doğu Avrupa'ya geçmeye çalışan Araplar ve Farslardan bir grup Xinjiang'a yerleşti. Xinjiang'daki Hui etnik grubunun atası olan bu Araplar ve Farslar, günümüzdeki Xinjiang'ın Sancı ilçesinde ekim yapıyordu ve hayvan yetiştiriyordu. Qing Hanedanı döneminde, diğer bölgelerden Huililer de Xinjiang'a gelip yerleşti. Tarihi verilere göre 1770-1780 yılları arasında Qing Hanedanı yönetimi sırasında 1511 Hui ailesi, Ganzhou ve Suzhou gibi kentlerden Cimisar ve Manas ilçelerine gönderilip ekim yaptı.

Yakın tarihte sürekli yaşanan savaşlardan dolayı çok sayıda Hui, kendi yaşadıkları bölgelerden Xinjiang'a göç etti. Shanxi ve Gansu bölgelerinde faaliyet gösteren ve o zamanlar imparatorlukla mücadele eden bir Hui lideri olan Bai Yanhu, daha sonra savaşı kaybettiği için askerleri ve ailesiyle beraber Urumçi'ye kaçtı. Bu Hui askerlerden bir kısmı, Bai Yanhu ile Rusya'ya geçti. Diğerleri ise dağınık şekilde Xinjiang'da kaldı.

Xinjiang'ın kuzey kesiminde yaşayan Hui nüfusu, Xinjiang'daki toplam Hui nüfusunun yüzde 80'ini oluşturdu. Tanrı Dağı'nın doğusunda ve güneyindeki Turfan, Kumul, Bayangolin, Aksu, Maralkişi ve Yenisar gibi ilçelerde toplu halde yaşayan Huiler vardır. Xinjiang'da Sancı Hui Özerk İli ve Karaşehir Hui Özerk İli bulunuyor.

Ekonomisi tarıma dayanan Xinjiang'daki Hui etnik grubu, genelde gıda ürünleri yetiştiriyor. Hui etnik grubunun tarımsal ürünleri arasında buğday, çeltik, mısır, süpürge darısı, fasulye, pamuk, sebze ve meyve ağacı bulunuyor. Başka bölgelerden Xinjiang'a gelen Huiler, aynı zamanda kendi bölgelerinin ileri tarım tekniklerini de Xinjiang'a getirdi. Yeni tarımsal aletler kullanan Huiler, gübre dağıtma yöntemlerine önem verir. Ekim toprağına basma dahil olmak üzere farklı metotlarla toprak kalitesini yükseltmeye çalışan Huiler, ekim toprağının kalitesini yükseltmeye öncelik verir.

Ticaret ve Yemek:

Hui etnik grubunun özgün tarımsal özellikleri vardır. Meselâ, Sancı Hui Özerk İli'ne bağlı Miquan ilçesinde toplu halde yaşayan Huiler, Sancı'daki Hui nüfusunun üçte birini oluşturuyor. Burası, Xinjiang'da pirincin yetiştirildiği önemli bölgelerden biridir. Miquan pirinci uzun ve yuvarlaktır. Rengi bembeyaz ve tadı lezzetli olan Miquan pirinci yapışkanlığı, esnekliği ve mis kokusuyla ismini bütün ülkeye duyurdu. Urumçi, Cimisar ve Guçun'un dağlık bölgelerinde yaşayan Hui köylüler, uzun yıllardır sarımsak ve patates yetiştiriyor. Hui nüfusunun yoğun olduğu Urumçi'de sebze üssünün geliştirilmesi için ülkenin başka bölgelerinden büyük miktarda sermaye çekildi. Urumçi'de sera sebzeciliği yapılıyor. Anninqu Sebze Örnek Üssü, Çin Bilim ve Teknoloji Derneği tarafından ülkenin kırsal bölgelerinde bilimsel yöntemleri yaygınlaştırmayı amaçlayan örnek üs olarak değerlendirildi. Sancı ilinde, sebze üretimi ilin ekonomisinin belkemiği olarak kabul ediliyor. İlde 667 hektar genişliğinde alana kurulan seralardan piyasaya günde 6000 ton sebze gönderiliyor. Hui etnik grubunun tarım ekonomisi, sadece ekim yapmaktan, çok yönlü gelişmeye geçti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor