Ruslar

2013-12-25 14:22:27

Ruslar

Rus etnik grubu, genelde Çin'in kuzeybatısında bulunan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki İli, Çevçek, Altay ve Urumçi kentlerinde yaşıyor. Bunun yanı sıra İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin kuzeydoğusunda ve Heilongjiang eyaletinin kuzeyinde toplu halde yaşayanlar da vardır.

Çin'deki Ruslar, eski dönemlerde Çin'e göçen Rusların torunlarıdır. Beyaz ırktan olan ve Rusça konuşan Rus etnik grubu, Çin'de 300 yıldır yaşıyor. Son yıllarda Han etnik grubuna mensup kişilerle evlendikleri için görünümleri, kültürleri, folklorları, gelenekleri ve düşüncelerinde bazı değişiklikler meydana geldi. Bu nedenle Çin'de yaşayan Rus etnik grubu ile Sovyetler Birliği dönemindeki Ruslarla arasında farklar oluştu. Çin'deki Rus etnik grubu, yöresel özellikler taşıyor. Xinjiang'daki Rus etnik grubunun nüfusu 1 milyon 160 bin civarındadır.

Xinjiang'daki İli, Çevçek ve Altay bölgeleri, eskiden Çin ile Çarlık Rusyası ve Sovyetler Birliği sınırlarında bulunuyordu. Bu bölgeler, eski dönemlerde Rus tüccarlar, askerler ve göçmenlerin konaklamak için tercih ettikleri yerlerdi. Bu Ruslardan bazıları, Çin'de yerleşti ve Çin vatandaşı oldu. 1935 yılında Xinjiang'da yapılan 2. Halk Temsilcileri Toplantısı'nda alınan kararda, Çin'de yaşayan Rusların “Guihua Etnik Grubu” adıyla Xinjiang'daki 13 etnik gruptan biri haline geldiği belirtildi. Çin hükümeti 1950 yılında Rusların talebi üzerine isimlerini “Rus Etnik Grubu” olarak değiştirdi.

Üretim Gelenekleri

 Rus etnik grubuna mensup köylü aileleri, Rusya'nın yaşam modelini korudu. Ruslar, arpa, buğday, mısır gibi tahıl ürünleri; patates, domates, salatalık, lâhana gibi sebzeler; armut ve çilek gibi meyve ağaçları; at, sığır, koyun, domuz, tavuk, ördek ve kaz gibi hayvanlar yetiştirir.

Rus etnik grubu, yenilik yaratmak konusunda becerikli bir etnik gruptur. Xinjiang'da kışın yollar buz tutuyor. Ruslar, atın yolda kaymasını önlemek için nallarının altına üç özel çivi çakar. Ruslar, yerel su değirmeni tekniğini geliştirerek değirmen hızını yükseltti. Rus etnik grubuna mensup ayakkabıcıların ürettiği at ve sığır derilerinden yapılan botlar, hafif, güzel ve suya karşı dayanıklıdır. Rusların ürettiği ayakkabılar kış soğuğuna karşı dayanıklı olduğu için Xinjianglıların tercihi oldu. Xinjiang'da alkollü içki fabrikası, deri atölyesi, otomobil tamirhanesi ve tütün fabrikası açan Ruslar, Xinjiang'ın sanayi ve imalat sektörlerinin gelişmesine katkıda bulundu. Rusların çabasıyla kendilerine özgü ekmekleri, Xinjianglıların masalarının vazgeçilmez bir unsuru oldu. Ruslar, terzi dükkânları açıp Rus tarzı takım elbise ve mont gibi giyecekler satıyor. Rusların kurdukları imalathanelerde üretilen sucuklara Xinjianglıların masalarında sıkça rastlanıyor.

Gelenekler

Rus etnik grubuna özgü geleneksel kıyafetler, Avrupa tarzındadır. Rus kadınlar, yıl boyunca etek (yubka) giyer. Etek çeşitleri arasında tek parça elbise ve kolsuz uzun etek (sarafan) vardır. Kadınlar etek ile gömlek giyer; kışın ise dışarı çıktıklarında mont ve deri bot giyer ve deri şapka takarlar. Kadınlar evdeyken ev elbisesi giyer ve makyaj yaptıktan sonra dostlarını ziyaret eder. Rus kadın böylece hem kendisine, hem de ev sahibine saygı gösterir. Rus erkekler takım elbise giyer. Rus erkeğine özgü geleneksel elbiseler arasında kosovorotka denen bir tür gömlek ve schelvahr denen bir tür pantolon vardır. Kışın Rus erkekler mont veya deri ceket giyer ve içinde skirinika denen elbise bulunur. Deri şapka takan ve deri ayakkabı giyen Rus erkekler, bazen kalosh denen bir tür ayakkabı giyer.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor