Tacikler

2013-12-25 13:48:23

Tacikler

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar İli'ne bağlı Taşkurgan Tacik Özerk İlçesi'nde toplu olarak yaşayan Taciklere, Güney Xinjiang'ın Poskam, Yarkent, Akto ve Guma ilçelerindeki Tacik köylerinde de rastlamak mümkün. 47 bin 300 kişilik nüfusa sahip olan Taciklerin yüzde 60'ı Taşkurgan Tacik Özerk İlçesi'nde, geri kalanı ise Xinjiang'ın çeşitli bölgelerinde yaşıyor.

Tacik isminin kaynağı ve anlamıyla ilgili olarak akademisyenler arasında farklı görüşler bulunuyor. Taciklere göre, “Tacik”, “taç” demek. Çin'deki Tacik milliyetinin oluşumunun tarihi çok eski yıllara dayanıyor.

2000 yılı aşkın süre önce Batı Han İmparatorluğu, Batı Bölgeleri'nde “Batı Bölgeleri Hamiliği”ni kurmak için, Zhang Qian isimli bir elçi gönderdi. Böylece Pamir bölgesinin doğusunda yaşayan ve Farsça konuşan aşiretler ile Batı Han İmparatorluğu arasında idari bağlantı kuruldu. M.S. 2. ve 3. yüzyıllarda, Pamir Yaylası'nda yaşayan Tacikler Khabandha Krallığı'nı kurmuştu. Khabandha, Doğuda konuşulan Farsça'da “dağ yolu” veya “dağlardaki düz alanlar” anlamına geliyor. Orta Asya ve Batı Asya'ya geçen ve Çin'i Hindistan'a bağlayan İpek Yolu'ndaki önemli geçitte bulunan Khabandha, Doğu ile Batı arasındaki ekonomik ve kültürel değişimlerde köprü rolü oynadı. Tang Hanedanı'nın Kaiyuan döneminde (713-741), Khabandha Krallığı Tubo'ya (Tibet'te kurulan bir krallık) teslim oldu.

Taşkurgan bölgesi Song ve Yuan hanedanlarında merkezi hükümetin gündemine hemen hemen gelmedi. Ancak bu dönemlerde Taciklerin tarihinde önemli değişiklik yaşandı. Arapların işgali dolayısıyla, Tacikler İslamiyet'e inanmaya başladı. Müslüman olan bütün Tacikler, Arapların hükümdarlığıyla mücadele sürecinde kendi dilini (Dari dili) oluşturdu. Bu dönemlerde Tacikler kültür, edebiyat ve sanatlarını geliştirerek yeni bir seviyeye ulaştırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, Mart 1950'de Taşkurgan İlçesi hükümeti, 1954 yılında da Taşkurgan Tacik Özerk İlçesi oluşturuldu. Bunun yanı sıra, Taciklerin toplu olarak yaşadığı diğer bölgelerde de Tacik milliyeti özerk köyleri oluşturuldu.

Uzun zamandır Pamir Yaylası'nda yaşayan Taciklerin giyim, yemek, barınma, aile ve diğer yaşam alışkanlıkları yayla ortamına uygun özellikler taşır.

Pamir Yaylası'nda iklim soğuk olduğu için, Tacikler esas olarak pamukla doldurulmuş giysi ve çift katmanlı giysiler giyiyor; bu durum dört mevsimde hemen hemen hiç değişmez. Tacik kadınlar, özellikle genç kadınlar giyimlerine çok dikkat eder. Erkekler genellikle geleneksel “tubak” şapkası takar. Yüksek şapkanın yüzü nakışlıdır, içi siyah kuzu derisinden yapılır ve şapkanın altı kürkle süslenir. Kadınlar genellikle uzun elbise ile pantolonu birlikte giyer. Yazın elbise dışında bir yelek, kışın ise qiapan (Taciklerin geleneksel kıyafeti) ve düğmeleri olmayan sert yakalı uzun pamuklu mont giyerler. Yaşlı kadınlar genellikle mavi ve yeşil, genç kadın ve kızlar ise kırmızı ve sarı renkli elbiseleri tercih eder.

Çobanlık bölgelerinde yaşayan Tacikler esas olarak süt ürünleri, hamurlu yiyecekler ve et yerken, tarım bölgelerindeki Tacikler ise esas olarak hamurlu yiyecekler yer, süt ürünlerini ve eti daha az tüketir. Kahvaltıda genellikle nan'ın yanında ve sütlü çay vardır; öğle yemeğinde makarna veya wumashi (buğday, mısır ve dağ arpası unlarının karıştırılmasıyla yapılan lapa), görece zengin olan akşam yemeğinde ise et yenir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor