Özbekler

2013-12-25 11:05:33

Özbekler

Çin'de yaşayan Özbek etnik grubu geçmişte Orta Asya'daki Özbekistan'dan Çin'e geldi. Özbeklere özgü uzun klasik şiir “Yadikar”de (Özbekçede “anmak” anlamına geliyor), yaklaşık 14. ve 15. yüzyıllarda Kıpçak Özbeklerin örgütlü olarak Çin'e göçme süreci detaylı olarak anlatılır. Qing Hanedanı'nda ticaret yapan Özbekler büyük çaplı olarak Çin'in Xinjiang bölgesine göçmeye başladı. Özbek tüccarlar gittikleri yerlerde büyük küçük yerleşim merkezleri oluşturdu. Bazı Özbek tüccarlar gönüllü olarak veya bazı sebeplerden dolayı memleketlerine dönmeyip yerel halktan kızlarla evlendi ve Çin ulusunun bir parçası haline geldi. O zamanlar, Özbekler esas olarak Xinjiang'daki Kaşgar, Yarkent, Aksu, Urumçi ve Yengisar'da toplu halde yaşıyorlardı. 2 Temmuz 1987'de, Mori Kazak Özerk İlçesi'ndeki Danangou'da Çin'in tek Özbek köyü oluşturuldu.

2010 yılında 17 bin 400 olan Xinjiang'da yaşayan Özbeklerin sayısı, bölgenin toplam nüfusunun yüzde 0.07'sini oluşturuyor. Özbekler esas olarak Kaşgar, Hotan, Yarkent, Kağılık, Urumçi, Gulca, Çöçek, Mori ve Guçung'da yaşıyor. Bunların çoğunluğu kentlerde, az bir kısmı köy ve çobanlık bölgelerinde yaşamını sürdürüyor.

Kıyafet kültürü---Süs peşinde koşmayan Özbeklerin kıyafetler renkli, zarif ve asil bir görüntü verir. Çünkü, Özbek kıyafeti uzun gelişme sürecinde, Orta Asya'daki çeşitli etnik gruplara özgü kıyafet özelliklerini birleştirmiştir.

Günümüzde Özbekler özel olarak kendi etnik gruplarına özgü kıyafetler giymeyi tercih etmiyor. Özbeklerin kıyafetleri piyasada çok nadir görüldüğü için, çok sayıda genç Özbek kendi etnik grubunun geleneksel kıyafetlerini tanımaz. Bazı Özbekler ise Özbekistan'dan tipik Özbek kıyafeti satın alıp, önemli bayramlarda giyiyor. Bugün Özbekler kendi geleneksel kıyafetlerini sadece bir süs değil, daha çok etnik grubunun ruhu olarak görüyorlar.

Özbeklerin yemekleri Uygurlarınkiyle hemen hemen aynıdır. Nan (Uygur ekmeği), sütlü çay ve Uygur pilavı, Özbek yemeklerinin esasını oluşturuyor. Kahvaltıda genel olarak Çin mantısı ve darı ile çeşitli fasulyelerle pişmiş lapa yenir. Sütlü çayın içine bal ilave edilir. Nan ve Uygur pilavı Uygurların yöntemiyle yapılır. Özbeklere özgü önemli geleneksel yiyecekler arasında, Uygur pilavı, naren, kebap, etli nan, churdak (hafif ateşte uzun pişirilmiş patates ve etli sulu yemek), nishala (yumurta akı ile şekerden yapılan bir yiyecek), pilav ve mung fasulyesi çorbası ile pastırma bulunuyor.

Özbeklerin geleneklerine göre, ayrı ayrı ve birlikte yemek yemek olmak üzere iki yemek sistemi var. Katı kural uygulayan ailelerde, erkek ve kadınlar çok farklı konuma sahiptir. Erkek ve kadınların ayrı ayrı yemek yemesi bu farkı gösteriyor. 

Sivil mimari yapılar---Özbeklerin evlerinde genel olarak beş eşya muhakkak bulunur. Birincisi, ayakları yüksek ahşap sandalye; ikincisi, Guxiange denen süs amaçlı duvar halısı; üçüncüsü, nakışlı kapı perdesi; dördüncüsü, nakışlı pencere perdesi; ve beşincisi nakışlı havlu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor