Mançular

2013-12-25 11:05:13

Mançular

Tarih

Mançu etnik grubunun asıl memleketi, ülkenin kuzeydoğusundaki Changbaishan Dağı ve Hei Longjiang nehridir. Mançuların ataları, “Curçen” olarak bilinir. 1635 yılında Mançu hükümdarı Nurhaç'ın oğlu Hong Taiji eski Curçen adını kaldırıp milletin adını “Mançurya” olarak değiştirmiştir. Mançurya, Mançu dilinde “uğur” anlamına geliyor. Sun Yat-Sen'in önderliğindeki 1911 Devrimi'nin ardından Mançurya, “Mançu” olarak değiştirildi. Qing Hanedanı'nın Xinjiang bölgesini yönetmesiyle birlikte bir grup Mançu asker ve memur bu bölgeye geldi ve bölgede yaşamını sürdürdü. 2010 yılının verilerine göre, esas olarak Urumçi, İli, Kumul ve Guçun olmak üzere Xinjiang Uygur Bölgesi'nde 26 bin 400 Mançu etnik grubuna mensup kişi yaşıyor.

 Nurhaç'ın Curçen'e bağlı grupları birleştirmek amacıyla başlattığı savaşta “Sekiz Bayrak” sistemi oluşturuldu. Yönetimi altında bulunan Han ve Moğol askerlerin sayısının artmasıyla Hong Taiji, 1633 yılında Han ve Moğol askerleri de Sekiz Bayrak örgütlenmesine aldı. Sekiz Bayrak sistemi, Mançu sosyal yapısını oluşturdu. Sekiz Bayrak örgütü, savaşta askerlik ve barış döneminde tarımla uğraşma görevlerini yerine getirdi. Bir bayrağa yaklaşık 7500 asker bağlıydı. Askerlik, idare ve üretim işlevlerini yerine getiren Sekiz Bayrağa bağlı askerler, kolektif çalışma, disiplin ve askerlik bilincine sahipti. Bayrakçı, bir etnik adın yanı sıra Bayrak üyeliğine denirdi. Bayrakçı, Mançu'nun yanı sıra, Moğol, Han, Xibo, Elunchun (Oroqen, Oroçon), Evenk, Davur (Davor), Kore ve Suolun etnik gruplarından oluşuyordu.

Mançu kültürü Curçen ve Moğol medeniyetinin esasını aldı. Şamanlıktan etkilendi. Mançu dilinin oluşması ve yaygın kullanılması sağlandı. Balıkçılık, avcılık ve tarımı bir araya getiren ekonomi geliştirildi. Hukuki yönetim, disiplin ve net sorumluluklara önem veren Sekiz Bayrak örgütlendi.

Mançuların bazı gelenekleri günümüzde de sürüyor. Mançu etnik grubuna özgü “Saqima” adlı şekerli börek, Çinlilerin çok sevdiği bir tatlıdır. “Kang” denen ısınmış tuğla yatak, Çin'in kuzey bölgelerindeki köylüler tarafından kışın kullanılıyor. Doğuya ait özellikler taşıyan Mançuların geleneksel kıyafeti “Qipao” (Cheongsam), Çinli kadınların güzelliğini gösteren kıyafet olarak kabul ediliyor.

 Dil ve Yazı

Mançu dili, oluşum sürecinde Moğol, Han ve diğer etnik grupların dillerinden etkilendi. Altay dil ailesi Mançu-Tunguz dile grubuna ait olan Mançu dili, Curçen dilini geliştirdi. Mançu dilinin gelişimi Curçen dili, eski Mançu dili ve yeni Mançu dili olmak üzere üç dönemden geçti. Mançuların ataları Curçenler, Jin Hanedanı döneminde Han dilinin karakterleri temelinde Curçen dilini oluşturdu. Curçen dili Ming Hanedanı'nın ortasına kadar sürdürülemedi. Daha sonra bazı Gurçenler Moğol dilini kullanmaya başladı. Nurhaç'ın, 1599'da ileri sürdüğü Moğol dilinin devlet dili olarak kullanılması politikası doğrultusunda Moğol harfleri Curçen telaffuzuyla birleştirilerek Mançuların dili oluştu.

1234...>

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor