Eski Kuça Krallığı'nın Bulunduğu Yöre: Aksu

2013-12-17 10:17:10

Xinjang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyinde yer alan Aksu ili, yüzölçümü bakımından Monako'nun altı katına eşittir.

Aksu'nun kuzeyinde İli (Yili) Kazak Özerk İli, güneyinde Taklamakan Çölü, kuzeybatısında Tanrı Dağları, doğusunda yine Taklamakan Çölü ve Bayınğolın Moğol Özerk İli bulunur.

İpek Yolu üzerindeki önemli uğraklardan biri olan Aksu, tarihte Batı Bölgeleri'ndeki 36 Krallık'tan en büyüğü olan Kuça (Qiuci) Krallığı'nın da bulunduğu yerdir. Uygurlar ve Hanlar başta olmak üzere 36 etnik grubun yaşadığı Aksu'da en kalabalık etnik grup Uygurlardır.

Aksu ili, Aksu kentinin yanı sıra, Üçturfan (Wushi), Kelpin (Keping), Onsu (Wensu), Şayar (Shaya), Toksu (Xinhe), Bay (Baicheng), Avat (Awati) ve Kuça (Kuche) ilçelerini kapsar. Aksu ilinin kültürel, ekonomik ve idari merkezi Aksu kentidir.

Kış aylarının pek soğuk olmadığı Aksu ilinde ince bir kazak giymek yeterlidir. Güneş ışınlarının çok yoğun olduğu yaz ayları ise çok sıcak geçer. Burası Çin'de, güneşten gelen radyoaktivite düzeyinin en yüksek olduğu bölgelerden biridir.

Eski dönemlerde Kumo (Gumo) adıyla tanınan Aksu ili, Han hanedanı döneminde Batı Bölgeleri Komutanlığı tarafından yönetilmiştir.

Eski Kuça Krallığı'nın merkezi, şimdiki Kuça ilçesiydi.

Tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir taşımacılık üssü olan eski Kuça Krallığı, dünya çapında bir mal dağıtım merkeziydi.

İpek Yolu aracılığıyla Kuça'da karşılaşan dört büyük uygarlık burada kaynaşarak özgün Kuça kültürünü oluşturmuştur.

Batı Bölgeleri'ndeki 36 Krallık'tan bir olan Kuça Krallığı'nın belli başlı kalıntıları, Kuça ilçesinde bulunmaktadır.

Kızıl Bin Buda Mağarası ve Kumtura Bin Buda Mağarası gibi taş mağaralar topluluğu, Çin'de en erken yapılan mağara resimlerini barındırır. Kuça taş mağaralarında izi bulunan müzik ve danslar, eskiçağ kültürünün özünü yansır. Bunlar, dünya kültürel etkileşim tarihi, Çin tarihi ve Budizm tarihi araştırmaları açısından çok değerli malzemelerdir.

Aksu ilinde her yıl Aksu-Kuça Kültür ve Turizm Festivali düzenlenir. Festivalde Dolan Makamı ve Dolan Meşrebi gibi sanatlar icra edilir. Uluslararası düzeyde yapılan Kuça Mağara Sanatı Semineri'ne dünyanın dört bir köşesinden bilim adamları katılır.

Aksu, beyaz kayısı, uzun elyaflı pamuk, Fuji elması, Karakul koyunu ve ince tüylü Xinjiang koyunu yetiştirilen bir yöre olarak ün kazanmıştır. Kekeya Yeşillendirme Projesi, Birleşmiş Milletler tarafından dünyadaki çevre koruma amaçlı en iyi 500 proje arasına alınmıştır. Olağanüstü gelişmelerin sağlandığı bu projeyle, çölleşmenin insanlar için oluşturduğu tehdit belli ölçülerde sınırlandırılmıştır.

Kuça koyunu, Xinjiang hazinesinin bir mücevheri olarak kabul edilir. "Kuça kuzusu çiçek gibidir" şeklinde bir deyiş vardır. Kuça kuzusunun kürkü, eski dönemlerde imparatorlara hediye olarak sunulurdu. Damak tadına düşkün olanların, buradaki kuzu etini, kuzu tandırı, kebabı ve erişteleri kaçırmaması tavsiye edilir.

Karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımı ile iletişimin çok gelişmiş olduğu Aksu'dan Çin'in büyük kentlerine olduğu gibi, dünyanın her yerine gidilebilir.

Buradaki İpek Yolu, Tanrı Dağları'daki gizemli Kezilya Kanyonu, Tömür Tepesi, Tarım Nehri, Kızıl'daki Hayalet Kent, Tanrı Dağları Orman Parkı ve Kırlangıç (Yanzi) Dağı, dünyanın çeşitli bölgelerindeki serüven ve seyahat tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

Tömür Doğa Koruma Bölgesi'nde dağ keçileri, kar leoparları, yabani develer ve Moğol yaban eşekleri özgürce koşmaktadır.

Dünyanın ikinci büyük oynak kumlu çölü olan Taklamakan Çölü, Çin'in en uzun iç nehri olan Tarım Nehri ve Tanrı Dağları'nın birinci tepesi olan Tömür Tepesi, ya tamamen ya da kısmen bu il sınırları içinde bulunan görülmeye değer yerlerdir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor