Çin'de Terörle Mücadele Kanunu kabul edildi

2015-12-28 11:20:21

Çin'de Terörle Mücadele Kanunu kabul edildi

Çin Terörle Mücadele Kanunu, Çin''in En Yüksek Yasama Organı Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi''nin 27 Aralık''ta Beijing''de yapılan oylamasında kabul edildi. Bu gelişme, terörle mücadelenin ulusal güvenlik stratejisine resmen dahil edildiğini simgeledi. Kanun, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Çin''in her çeşit terörizme karşı çıkacağına vurgu yapılan kanunda terör örgütlerine yasak getirilmesi hükmü yer aldı. Kanunda ayrıca terör eylemlerini organize eden, planlayan, hazırlayan, gerçekleştiren, propaganda eden, kışkırtan, liderlik eden, katılan ve yardım sağlayanların soruşturulması ve cezalandırılması hükmüne yer verildi.

Son yıllarda iç ve dış etkenlerden dolayı, Çin''deki terör sorunu ciddiyetini koruyor. Bu durum altında terörle mücadele alanında ulusal bir kanunun çıkarılması mecburiyeti mevcut. Çin Ulusal Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Yardımcısı ve Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Terörle Mücadele Müdürü An Weixing bu konuda şunları kaydetti: (SES-1)

“Çin Terörle Mücadele Kanunu, son yıllardaki devletin terörle mücadele deneyimlerini özetleyip yabancı ülkelerin başarılı adımlarından örnek aldı. Kanun, devletin terörle mücadele çalışmalarına standart getirmeyi amaçlıyor. Kanun sayesinde, terör ve şiddet eylemlerine hukuk temelinde darbe indirilmesi, milli güvenlik kapsamında halkın can ve mal kaybının önlenmesi ve yabancı ülkelerle terörle mücadele işbirliği daha da yoğunlaştırılacak.”

Son kanuna göre, ulusal terörle mücadele liderlik organı kurulacak. Böylece tüm ülkede bu konudaki çalışmalar tek bir çatı altında bulundurulacak. Kanunda ayrıca, vatandaşların terörle mücadeleyle ilgili bilgileri ihbar etmeleri konusundaki hukuki sorumluluğu teyit edildi. Çin Ulusal Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Yardımcısı ve Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Terörle Mücadele Müdürü An Weixing bu konuda şöyle konuştu: (SES-2)

“Bu yılın Aralık ayında Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı''nda ulusal terörle mücadele özel amirliği görevi konuldu. Çin''in çeşitli kademelerindeki ilgili kuruluşları yürürlüğe giren terörle mücadele kanununa göre uyum sağlayacaklar. Biz, terörizmin kökünü kazırken, yabancı ülkelerle işbirliğini artıracağız. Böylece terörizmin yayılma eğilimini etkin şekilde önleyeceğiz. Milli güvenlikle halkın can ve mal güvenliğini daha etkili şekilde güvence altına alacağız. ”

Son kanunda, gerek duyulduğunda, ilgili telekomünikasyon ve internet şirketlerinin hükümete teknik destek sağlama sorumluluğuna vurgu yapıldı. ABD gibi bazı ülkeler, bu hükmün olağan ticaret ve yatırım faaliyetlerine olumsuz etki getirebileceğinden ve Çin''deki ifade ve din özgürlüklerini kısıtlayabileceğinden endişe ediyor. Bu endişelere, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Hukuk Komisyonu Yetkilisi Li Shouwei şu cevap verdi: (SES-3)

“Bilişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, teröristlerin internet yoluyla kışkırtma ve tanıtım yapmaları, hatta eylem planlayıp gerçekleştirmeleri durumu günden güne ciddileşiyor. Bu durum tüm dünya ülkelerinin ortak sorunu haline geldi. Bu soruna çözmek için bir yandan ilgili hukuk sistemi güçlendirilmeli, yasa uygulayıcı organlara yetki verilmeli, öbür yandan da ilgili şirketlerin sosyal ve hukuki sorumluluklarını yerine getirmeleri hukuk tarafından vurgulanmalı. Bu uygulama, şirketlerin normal faaliyetlerini etkilemeyecek, aynı zamanda vatandaşların söz ve din özgürlüğüne kısıtlama gelmeyecek.”

Kanuna göre, terörle mücadele çalışmalarında vatandaşların yasal hakları korunacak, din özgürlüğüyle milliyet gelenekleriyle göreneklerine saygı gösterilecek, coğrafya, milliyet ve din gibi bahanelerle her çeşit sömürü eylemine yasak getirilecek. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Hukuk Komisyonu Yetkilisi Li Shouwei bu konuda şunları kaydetti: (SES-4)

“Terörle mücadele konusundaki yasama çalışmaları, bir yandan, terörle mücadele tedbirlerinin güçlendirilmesine ağırlık verecek, öbür yandan da ilgili hukuk uygulamalarında vatandaşların yasal haklarına saygı gösterilmesine daha fazla güvence sağlayacak. ”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor