Beijing’den Ramazan Portreleri -1-

2016-06-30 17:41:10

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Yang Jian, Beijing'de yaşayan Müslümanlardan biri. 'Hui' olarak adlandırılan Çinli Müslüman etnik grubuna mensup. Ramazan'da güne Niu Jie'deki camide başlıyor. Sahuru evinde yaptıktan sonra camiye geliyor ve sabah namazını kılıyor. Sonra işe gidiyor. İkindi namazını da kıldıktan sonra camide iftar hazırlıklarına katılıyor, sofraların kurulmasına yardım ediyor. Oruç tutmanın bir sınav olduğunu ve Ramazan'ın onu ruhen güçlendirdiğini düşünüyor. Yang'ın Ramazan hakkındaki düşünceleri şu şekilde:

Ramazan'ın bana hissettirdikleri çok derin duygular. Ramazan Müslümanlar için bir sınav. Allah'ın takdiri ve sevap kazanmak için nefsimize hakim oluyoruz. Çünkü iradeli olmak bir sınavdır. Oruç tutunca Allah bizlere sıhhat verir. Oruç tutunca aç ve susuz kalıyoruz ama bu bizi mutlu ediyor, ruhen daha güçlü oluyoruz. Her gün camiye geliyorum, bu benim için bir zorunluluk. Benim için namaz kılmak, yemek yemek gibi. Yemek yemezsem acıkıyorum, namaz kılmazsam vicdanım rahat etmiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor