Basit ve lezzetli bir tarif: Ekşiki koyun yemeği

2019-12-26 19:03:20 CRI

Basit ve lezzetli bir tarif: Ekşiki koyun yemeği

Tarife geçmeden önce koyun etinin Çin mutfağında kullanımıyla ilgili kısa bir bilgi verelim. Koyun eti Çin'de yaygın bir şekilde tüketiliyor ancak ağır kokusunun bastırılması için genelde yemeğe taze zencefil ilave ediliyor. Çin yemeklerinin olmazsa olmazlarından zencefil, koyun yemeklerine genelde sadece aroma katması için koyuluyor ama biz bugünkü tarifimizde sadece koku için değil, tat için de kullanacağız.


Bu tarif için gerekli malzemeler şu şekilde:

150 gram yağsız koyun eti, 2 yumurta, sıvı nişasta, soya sosu, pirinç sirkesi, az miktarda ve ince ince kıyılmış taze zencefil ile taze soğan, sarımsak, pirinç likörü, sıvı yağ, tuz ve su.


Malzemeleri temin ettikten sonra hazırlık kısmına geçebiliriz. İlk olarak, temizlediğimiz koyun etlerini kuş başından biraz büyük olacak şekilde dilimleyelim. Sonra etleri bir kaba alarak, içine bir yumurtanın akı ile sıvı nişastanın bir kısmını ekleyerek karıştıralım ve beklemeye bırakalım. Diğer yumurtayı da bir kaseye kıralım ve iyice çırpalım. Soya sosu, pirinç likörü, pirinç sirkesi, taze soğan ile taze zencefili ve artan sıvı nişasta ile suyu da başka bir kapta sos haline getirelim.


Bütün bu işlemlerin ardından pişirmeye başlayabiliriz. Tavayı ocağa yerleştirelim ve ısındıktan sonra içine sıvı yağ ile etleri ilave edelim. Etler pişince tavadan alalım ama içinde biraz yağ bırakalım. Daha sonra yumurtayı tavaya dökelim ve pişmesine yakın koyun etlerini tavaya atalım. Biraz karıştırdıktan sonra hazırladığımız sosu dökelim. Bu sosla pişen etlerimizin tadı biraz ekşi olacaktır. Yemeği tavadan almadan önce üzerine bir miktar susam yağı gezdirelim. Ekşili etimiz böylece servise hazır, afiyet olsun!


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor