Zengin ve özgün bir mutfak: Macao

2019-12-12 09:20:15 CRI

Macao, Çin'in güneyinde bir özerk idari bölge. 20 sene önce vatana  dönen Macao, uzun bir süre Portekiz tarafından sömürgeleştirildiği için bölgede Portekiz etkileri mevcut. Kendine özgü bir yapıya sahip Macao mutfağı, Çin'in güney yemekleri ile Portekiz mutfağının bir karışımından oluşur. Güneydoğu Asya ile Portekizce konuşulan ülkelerin de Macao mutfağında büyük etkileri vardır. Birçok eşsiz yemek, bölgeye gelen Portekizlilerin Avrupa yemekleri yapma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. Yemeklerde, yerel Çin malzemelerinin yanı sıra, Avrupa, Latin Amerika, Afrika, Hindistan ve Güneydoğu Asya'dan da çeşitli baharat ve gıda ürünleri de kullanılmaktadır.

Zengin ve özgün bir mutfak: Macao

Portekiz Yumurta Tartı:

Portekiz Yumurta Tartı, Macao'nun en meşhur yemeğidir. İç kısmında krem brule'ye benzer bir kıvamda zengin, tatlı bir yumurta kreması dolgusunun bulunduğu bu tartın dışında ise çıtır çıtır, ince bir hamur vardır. Krem dolgusunun karamelize edilmesiyle de çok lezzetli bir tat oluşur. Sıcakken yendiğinde daha lezzetlidir. Lüks otellerden, sokak satıcılarına kadar her yer görmek mümkündür.


Zengin ve özgün bir mutfak: Macao

Yumurtalı Börek

Bölgede en sevilen yemeklerden biri yine yumurtalı bir yiyecek; yumurtalı börek. Taze bir atıştırmalık yemek ve yerel rengin bir örneğini tatmak için denenmesi gereken bir yiyecektir. Çıtır çıtır, tatlı ve çok hafif olduğundan kendinizi arka arkaya birkaç tane yerken bulabilirsiniz. Bu da sıcak sıcak tüketilmesi gereken atıştırmalıklardan biridir.


Zengin ve özgün bir mutfak: Macao

Karidesli pilav

Karidesli pilav İspanyol ve İtalyan mutfaklarında pişirilenlerle biraz benziyor. Bu pilav aslında sadece karidesle değil, çeşitli deniz mahsulleriyle pişiriliyor. En yaygını midye ile karidesle pişirileni. Deniz mahsüllerinin yanı sıra, pilava domates de ekleniyor. Hem deniz mahsullerinin, hem de domatesin lezzetini içine çeken pirinçlere eklenen baharatlar ve zeytinyağıyla yemeğin lezzeti daha da artıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor