Bıldırcın yumurtasıyla bambu filizinin eşsiz uyumu

2019-11-28 09:43:57 CRI

Bıldırcın yumurtasıyla bambu filizinin eşsiz uyumu

Dünyanın en büyük mutfaklarından birine sahip Çin'de oldukça geniş bir yemek çeşitliliği mevcut. Çin'in geniş toprakları bulunmasından dolayı yemeklerin çeşitliliği de bir hayli yüksek. Çin mutfağı hamur işinden kırmız ete, bambudan soyaya, deniz ürünlerinden pilava kadar muhtelif tariflerin bulunduğu bir mutfak...


Bu bölümde bıldırcın yumurtalı deniz hıyarı tarifi vereceğiz.

Önce malzemeleri sıralayalım. 750 gram deniz hıyarı, 20 tane bıldırcın yumurtası, turp, bambu filizi, pirinç likörü, bitkisel yağ, sıvı nişasta, ince ince kıyılmış taze zencefil ile taze soğan, tuz ve karabiber,

Malzemeler bu şekilde… Pişirmeye ise önce deniz hıyarını temizleyip, şeritler halinde keserek başlayalım. Deniz hıyarı büyük ise üç şerit, küçük ise iki şerit olarak kesilmesi uygun olur. Sonra kaynar suya daldırıp çıkaralım.


Bambu filizi ile turbu da şeritler halinde doğrayalım. Ardından turpları önce kaynar suya, sonra sonra soğuk suya daldıralım. Bıldırcın yumurtalarını ise haşlayalım ve kabuklarını soyalım.


Bütün bunları yaptıktan sonra tencereyi ateşe alalım ve içine yağ koyalım. Yağ ısınınca zencefil ve soğanı ilave edip, güzel koku yayılıncaya kadar kavuralım. Sonra biraz su ilave edelim ve kaynayınca zencefil ve soğanı küçük bir kaba alalım. Bu arada deniz hıyarı ile bambu filizi, pirinç likörü, sıvı nişasta, tuz ve karabiberi de birlikte tavaya atarak kısık ateşte pişirelim. Suyunu çekince servis tabağına alalım. Daha sonra bıldırcın yumurtalarını hazırladığımız yemeğin etrafına dizelim. Turplarla da süsledikten sonra servis yapabiliriz. Afiyet olsun!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor