Çin'de bir bayram geleneği daha: Ayçöreği

2019-09-12 15:29:51

Merhaba sevgili dinleyenler,


Meraklısı için Çin yemeklerini anlattığımız Çin Mutfağı başlıyor.


Bilindiği üzere Çin mutfağı dünyanın en büyük mutfaklarından biri. Çin, gerek sahip olduğu geniş toprakları, gerekse 5 bin yıllık geçmişiyle geniş bir yemek kültürüne sahip.


Kültür ve yemek etkileşiminin en önemli örnekleri hiç şüphesiz bayram yemekleri.


Geleneksel Çin takvimindeki en önemli bayramlardan biri olan Güz Ortası Bayramı, bu yıl 13 Eylül'e denk geldi. Bu bayrama aynı zamanda Ay Bayramı da deniyor.


Güz Ortası Bayamı, Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi'ne göre her yılın 8. ayının 15'inde kutlanıyor. Bu gün, sonbahar mevsiminin ortası olarak kabul ediliyor. Çinliler, Ay'ın, Güz Ortası Bayramı'nda en yuvarlak, en büyük ve en parlak halini aldığına inanıyorlar. Dolunay "birleşmenin" sembolü olarak kabul edildiği için de, Güz Ortası Bayramı'nda ailelerin bütün fertlerinin bir araya gelmesi gerekiyor. Eski çağlarda Çin'de Güz Ortası Bayramı'nda Ay'a ibadet etme ve mehtabı seyretme geleneği varmış.


Şimdi bu bilgilerin ışığında Güz Ortası Bayramı'nda yapılan ayçöreğini kısaca anlatalım.


Ayçöreği deyince Fransızların ayçöreği aklınıza gelmesin. Bu bayram ay bayramı olduğu için Çinlilerin ayçöreği de dolunay şeklinde.


Yuvarlak çöreklerin kenarları ve üzerleri kalıplarla şekillendiriliyor. İçi de kuzey eyaletlerinde genelde tatlı, güney eyaletlerinde ise tuzlu harçlarla dolduruluyor. Kırmız fasulye ezmesi, et, yumurta, gül yaprakları, sucuk, yer elması, ananas ve son yıllarda Batı'nın etkisiyle de çikolata, bu çöreklerin harcı olarak kullanılıyor.


İlk olarak, 618-907 yıllarında hüküm sürmüş Tang hanedanı döneminde tüketildiği düşünülen bu ayçörekleri, günümüzde Güz Ortası Bayramı'nda hediye olarak veriliyor.


Gelişmiş kentlerde artık aileler birbirinden uzak yaşadığından dolayı, bayram zamanı bir araya gelmek Çin'de en çok önemsenen konulardan biri. Ve Çinliler buna verdikleri önemi Ay Bayramı'nda ayçöreği yiyerek göstermeye devam ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor