Karides yemekleri ile sofralarınızı renklendirin

2019-07-17 10:12:03 CRI

Karides yemekleri ile sofralarınızı renklendirin

Meraklısı için ilginç Çin yemekleri tarifleri anlatmaya bu hafta karides yemekleriyle devam ediyoruz. Karides Çin'de çok sık tüketilen bir yiyecek. Bu nedenle çok çeşitli karides tarifleri mevcut.


İlk tarifimiz için gerekli malzemeler, aşağı yukarı 15'er santim uzunluğunda 8 adet karides, bir kaşık toz şeker, soya sosu, tuz, bir bardak pirinç likörü, ince ince doğranmış taze soğan ile zencefil, su ve sıvı yağ.


Pişirme işlemi için önce karidesleri güzelce ayıklayarak, yıkayın. Ancak kabuklarını soymayın. Karidesleri sahandaki kızgın yağda orta derecede kızarttıktan sonra bir tabağa allın. Sahanda biraz yağ bırakıp taze soğan ile zencefili ilave ederek karıştırın. Hemen ardından 5 yemek kaşığı su, toz şeker, soya sosu, tuz, pirinç likörü ve karidesleri sahana ilave edin ve kısık ateşte kavurun. Yemek suyunun yarısını çekince karidesleri tabağa dizin ve kalan suyu karideslerin üzerinde gezdirin. Sıcak sıcak servis yapın.


Sıradaki tarifimizi Çinliler “anka kuşu kuyruklu karides” olarak isimlendiriyor. Bu tariff de en ünlü Çin yemeklerinden biri.


Gereken malzemeler ise, 6 adet büyük karides, 3 yumurta, bir kaşık pirinç likörü, tuz, karabiber, taze soğan, zencefil suyu, nişasta ve sıvı yağ.


Karidesleri temizledikten sonra kabuklarını soyun ancak kuyruk kısmındaki kabuklar olduğu gibi kalsın. Daha sonra karidesleri temiz bir bezle kurutun. Büyük bir tas içine taze soğan, zencefil suyu, karabiber ve tuz koyup karıştırın. Diğer bir tas içine 3 yumurta kırıp nişasta ilave edin ve karıştırın. Karidesleri kızgın yağda sararıncaya kadar kızartın ve sonra hazırladığınız sosları tavaya ilave edin. Karidesler ile sosu orta ateşte pişirdikten sonra tabağa alın. Üzerine karabiber serpip servis yapın. Afiyet olsun!


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor