Basit patlıcan tarifleri

2019-07-04 19:23:26 CRI

Basit patlıcan tarifleri

Patlıcan, bin yıl önce Hindistan'dan Çin'e gelmiş. Daha sonraki zamanlarda Çin'de de üretilen patlıcanın her türü Çin mutfağının en gözde sebzeleri haline gelmiş. Patlıcan kavurma, kızartma ve haşlama yöntemleriyle pişirildiği gibi, meze ve çorbalarda da kullanılabilir. Besin değeri çok yüksek olan patlıcanın vücuttaki şişleri ve acıları giderdiği, kanamaları durdurduğu biliniyor. Gıda zehirlenmelerinde de patlıcan yenmesi tavsiye ediliyor.


Bu kısa bilgiden sonra patlıcan kavurması tarifine geçelim.

350 gram patlıcan, az miktarda yeşil biber ile taze soğan, sıvı yağ, soya sosu ve tuz. Malzemelerimiz bunlar. Şimdi pişirme kısmına geçebilirsiniz.


Kabuğu soyulan patlıcanı şeritler şeklinde kesin. Patlıcan şeritlerini 3 dakika suda beklettikten sonra çıkarın. Taze soğanı doğrayın. Tencereyi ateşe yerleştirin, içine sıvı yağ koyun. Yağ ısındıktan sonra içine biberleri atın ve kızardıktan sonra tencereden çıkarın. Taze soğanı tencereye koyun, kızardıktan sonra patlıcan şeritlerini ve biberleri ekleyerek, karıştırın. Daha sonra içine soya sosu ve tuzu ilave edin. Sıcak sıcak servis yapın.

Bu haftanın diğer tarifi ise, ekşili patlıcan yemeği. Bu yemek için de 750 gram uzun patlıcan, sıvı yağ, tuz ve pirinç sirkesine ihtiyaç var.

Bu tarifte de ilk olarak patlıcanların kabuğunu soyun ve küp küp doğrayın. Ateşteki tavaya hazırlanmış patlıcan dilimlerini koyun ve patlıcanın suyu olmadığından tavaya sıvı yağ ile tuzu ilave edin. Patlıcan piştikten sonra sirkeyi de ekleyin ve karıştırın. Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor