Karidesin en güzel hali

2019-04-25 10:20:25 CRI

Karidesin en güzel hali

Bu yemeğin çok eski yıllarda impartor için yapıldığı söyleniyor. Dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşacıktır. Göze ve damağaa hitap eden bu yemek için gerekli malzemeler şu şekilde:


10 tane karides, 150 gram karides eti, Çin tuzu, pirinç likörü, yumurta akı, mısır unu, tereyağ, salatalık, dana eti, mantar, marul, taze soğan, zencefil, su, ayçiçek yağı ve tuz ile süs için bir tane kiraz. Malzemeler bunlar. Şimdi hazırlık yapalım.


İlk önce karidesleri ayıklayalım. Baş kısmını aldıktan sonra kabuklarını soyalım ve sırtlarındaki siyah telleri temizleyelim ama kuyruklarını bırakalım. Karideslerin karın bölgesine küçük kesikler atalım. Diğer yandan öteki karides etlerini de bıçakla kıyalım ve bir kaseye alalım. Kasenin içine tereyağ, tuz, Çin tuzu, pirinç likörü, taze soğan, rendelenmiş zencefil, mısır unu ve yumurta akını koyup karides kıymasını püre haline getirinceye kadar karıştıralım. Salatalığın kabuğunu soyarak, dana eti ve mantar ile birlikte karideslerle aynı boy olacak şekilde, yani kibrik kutusu büyüklüğünde keselim. Karideslerin üstüne mısır unu dökerek karıştıralım. Üstlerini karides püresiyle kaplayalım. Daha sonra salatalık, dana eti ve mantarı karides püresine bulayalım. Bütün bunların ardından pişirme kısmına geçebiliriz. Tencereye biraz yağ koyalım ve altını yakalım. Yağın ısınmasından sonra karidesleri kızartmaya başlayalım. Karideslerin eşit bir şekilde kızarabilmesi için durmadan çevirelim. Bu sırada marul yapraklarını da bir tabağa dizerek üzerine pişen karidesleri koyalım. En son olarak da kirazla yemeği süsleyelim.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor