Bambu filiziyle sofralarınızı renklendirin

2019-03-14 10:25:46 CRI

Bambu filiziyle sofralarınızı renklendirin

Çin yemeklerini merak edenler ve Çin'deki sofra kültürünü öğrenmek isteyenler için Çin mutfağını anlatmaya devam ediyoruz. Bu hafta bambu filiziyle yapılan iki yemek tarifi vereceğiz. Bambu, Çin'de günlük yaşantıda oldukça yaygın kullanılan bir bitki. Sadece araç-gereç yapımında değil, mutfakta da sıkça öne çıkıyor.


Biz de bu yemeklerden mantarlı olanıyla başlıyoruz. Gereken malzeler ise, bambu filizi ile mantarın yanı sıra, bitkisel yağ, susam yağı, tavuk suyu, soya sosu, tuz, toz şeker ve sıvı nişasta.


Malzemeler bu şekilde. Şimdi pişirme kısmına geçebilirsiniz. Mantarları ve bambu filizlerini doğrayın. Derin bir tencereyi ocağa alarak, içine yağ ekleyin. Yağ ısınınca mantar ve bambu filizini tavaya koyarak karıştırın. Daha sonra soya sosu, tuz ve toz şekeri de ilave edip yine kısa bir süre karıştırın. Malzemelerin hepsinin iç içe geçtiğinden emin olduktan sonra tavuk suyunu ekleyin. Yemeğin suyu kaynadıktan 2-3 dakika sonra da sıvı nişastayı ilave edin. Yemeği tencereden tabağa almadan önce üzerine susam yağı gezdirin ve sıcak sıcak servis edin.


İkinci tarifimiz ise sahanda bambu filizi. Bu yemek için gereken malzemeler ise, bambu filizinin yanı sıra, dana kıyma, kuru kırmızı biber, sirke, bitkisel yağ, tuz, toz şeker ve az miktarda tavuk suyu.

Bambu filizi ile biberleri doğrayın ve genişçe bir sahanı ateşe yerleştirin. Sahandaki yağ ısınınca da bambu filizini tencereye atın ve rengi değişinceye kadar kavurun. Daha sonra bambu filizlerini bir tabağa alın ama tavada bir miktar yağ bırakın. Bu yağa kırmızı kuru biberleri atın ve hemen kıymayı da koyarak karıştırın. Kıyma piştikten sonra daha önce hazırladığınız bambu filizini tavaya geri koyun ve toz şeker, tuz, sirke ile tavuk suyunu yemeğe ekleyin. Yemek kaynadıktan sonra altını kısın ve suyu çekince servis edin.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor