Kılkuyruk balığı ve karides köftesi ile sofralarınız renklenecek

2019-02-28 16:03:44 CRI

Kılkuyruk balığı ve karides köftesi ile sofralarınız renklenecek

İlk tarifimiz kılkuyruk balığı kızartması...


Kılkuyruk balığı Türkiye'deki denizlerde pek rastlanmayan ama Çin'de çok yaygın şekilde tüketilen bir balık türü. Kızartması için gereken malzemeler ise kılkuyruk balığının yanı sıra, tuz, pirinç likörü ve ayçiçek yağı. Malzemeler bu şekilde. Şimdi hazırlık aşamasına geçelim.

Balıkları ayıklayıp yıkadıktan sonra iki parmak kalınlığında olacak şekilde dilimleyelim. Parçaların üzerine eşit miktarda tuz ve pirinç likörü dökelim. Yaklaşık bir veya iki saat buzdolabında beklettikten sonra kızartmaya başlayabilriz.


Kızartma için ise ilk önce tavaya ayçicek yağını koyalım. Tava ısındıktan sonra çok yüksek ateş kullanmamaya özen göstermeliyiz. Dilimleri sırayla kızartalım. Balıklar sararınca servis tabağına alalım.

Diğer tarifimiz ise karides pane. Çıtır çıtır yapısıyla hem göze, hem de damağa hitap ettiğinden ötürü sofranızı şenlendirecek bir yemek.

Hemen gerekli malzemeleri sıralayalım: 500 gram karides için, 100 gram dana eti ile 50 gram su kestanesinin yanı sıra, tuz, pirinç likörü, 2 yumurta akı, Çin tuzu, galeta unu, kıvırcık marul ve yağ. Malzemeler bu şekilde. 

Pişirmeye ilk olarak karidesleri kıyarak başlayalım. Kıydığımız karideslerin içine tuz, Çin tuzu, pirinç likörü, yumurta akı ve küçük küçük dilimlediğmiz su kestanelerini ilave ederek karıştıralım. Sonra da bu karışımı elimizle yuvarlayarak galeta unu ile kaplayalım ve kızartalım. Köftelerin dışı sararınca servis tabağına alabiliriz. Bu yemeği kıvırcık marul ile süsleyip, üzerine biraz da karabiber ekebilirsiniz.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor