Fener Bayramı ve Yuanxiao

2019-02-21 09:00:32 CRI

Fener Bayramı ve Yuanxiao

Çin'in yiyecek gelenekleri, en çok geleneksel bayramlarda kendini gösterir. Ay Takvimi'ne göre yeni yıl, yani Bahar Bayramı, Çin halkının en görkemli şekilde kutladığı bayramdır. Bahar Bayramı kutlamalarında aile üyeleri bir araya gelerek bayram yemeği yerler.

Yeni yılın 15. günü kutlanan Yuanxiao Bayramı veya diğer adıyla Fener Bayramı'nın geleneği ise Yuanxiao tatlısı yemektir. Geleneğe göre, o gün her aile Yuanxiao yemelidir. Ancak, Çin'in kuzeyinde ve güneyinde Yuanxiao'ya farklı adlar verilir. Güneyliler Yuanxiao'ya “Tangyuan” derler. Tangyuan ve Yuanxiao'nun yapımı da birbirinden biraz farklıdır. 
    Çin'in kuzeyinde Yuanxiao yapımı, “Yuanxiao yuvarlama” olarak adlandırılır. Yuanxiao'nun yapımı şöyledir:


Siyah susam ile yer fıstığı veya kırmızı fasulye ezmesi, içine şeker koyularak karıştırılır, top şekline getirilir. Daha sonra bir tava içine yapışkan pirinç unu koyulur, yuvarlanan karışım da tavanın içinde durmadan sallanılır. Böylece yapışkan pirinç karışımın dışına yapışır. Yuanxiaolar masa tenisi topu boyuna gelince tatlılar hazırdır.
 

Günümüzde, insanlar yoğun çalıştıkları için evde Yuanxiao yapımına zaman ayırmayı pek tercih etmiyor. O nedenle süper marketlerden veya pazarlardan hazır Yuanxiao satın alıyor.


Her Fener Bayramı'nda satıcılar cadde ve sokaklarda büyük tavaların içinde Yuanxiao yaparlar. Beijing'de, “Daoxiangcun” ve “Guixingcun” adlı iki eski pastanede üretilen Yuanxiaolar da her bayram en çok satışın yapıldığı yerlerdir.


Öte yandan, güneyliler ise daha çok Tangyuanları kendi elleriyle hazırlamayı tercih ederler. Tangyuan için ise, ilk önce yapışkan pirinç unu sıcak suyla karıştırılır ve hamur elde edilir. Diğer bir kapta da ceviz, yer fıstığı, susam veya kırmızı fasulye ezmesinden oluşan küçük karışım yuvarlanarak pirinç unu hamurunun içine koyulur. Bu küçük hamurlar da iki elle ovularak top şekline getirilir. Güney'deki Tangyuanlar arasında Çin'in Ningbo Tangyuanları ve Chengdu'nun “Laitangyuan”ları çok ünlüdür.

Yuanxiao da, Tangyuan da suda haşlandıktan sonra sıcak sıcak servis edilir. Bu tatlı çok yumuşak ve lezzetlidir.

Halk arasındaki söylentilere göre, Yuanxiao veya Tangyuan isimleri, “aile üyelerinin bir araya gelerek kavuşmaları” anlamına gelen eşsesli sözcüklerden türetilmiştir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor