Pratik kuzu yemekleri

2019-02-14 14:58:19

Merhaba, sayın dinleyiciler, Çin Mutfağı başlıyor. Bu bölümde Çin'de en yaygın kuzu eti pişirme yöntemlerlerini anlatacağız.

İlk yemek için gereken malzemeler, kuzu eti, yumurta, un, tuz, bitkisel yağ ve karabiber. Yemeğin hazırlık aşaması etlerle başlıyor.

 Suda kısa bir süre bekletilen kuzu etlerini, birer santimetre kalınlığında dilimleyelim ve etleri bıçakla vurarak biraz inceltelim. Etlerin 5-6 dakika tuzda beklemesi gerekiyor. Daha sonra bir kaseye yumurtayı kırıp, un katarak hafifçe çırpalım. Bunları bitirdikten sonra pişirme kısmına geçebiliriz.

Büyükçe bir tavaya yağ koyalım ve kızmasını bekleyelim. Yalnız kuzu etini kızartırken yağın çok sıcak olmaması gerekiyor. Orta ateş yeterli olacaktır. Daha sonra etleri yumurtaya batırıp, her tarafını iyice yumurtaya buladıktan sonra kızartmaya başlayalım. Et şeritleri sarı renge dönünce tabağa alarak servis yapalım. Tercihe göre servis ederken karabiber ilave edebilirsiniz.


Bu yemek, içi yumuşak ve dışı çıtır çıtır olduğu için çok seviliyor. Rengi de göze hitap ediyor.

Şimdi ikinci kuzu tarifine geçelim. Bu yemek de bir önceki tarife benziyor ancak bunda kuzu pirzola kullanılıyor.

Gereken malzemeler, kuzu pirzola, iki yumurta, uygun miktarda un, soya sosu, tuz, toz şeker ve yerfıstığı yağı… Malzemeler tamam. Hazırlıklara başlayabiliriz.

İlk olarak pirzolayı 3 santimetre uzunluğunda keserek kaseye koyalım. Sonra soya sosu, tuz ve toz şekeri ilâve edelim. Pirzola yaklaşık yarım saat bu sosta beklemeli. Bu sırada yumurtaları bir kaseye kırarak, un ve suyu ilâve edip çırpalım. Tavaya yerfıstığı yağını koyalım. Yine bu yemekte de yağ çok kızmadan etleri eklemek gerekiyor. Yağ uygun sıcaklığa geldiğinde pirzola parçalarını yumurtaya bulayıp teker teker tavaya ilave edelim. Pirzola parçaları aşağı yukarı 10 dakika kavrulduktan sonra tavadan çıkaralım.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor