“Altın karidesler” sofralara renk katıyor

2019-01-24 09:14:01 CRI

“Altın karidesler” sofralara renk katıyor

Rivayete göre, Çin'in eski impartorlarından Qian Long, Çin'in güneyine yaptığı bir ziyaret sırasında bu yemeği tadıyor ve çok beğeniyor. Bu nedenle, yemek daha sonra Beijing'deki sarayda da sıkça pişiriliyor ve saraya özgü bir yemeğe dönüşüyor.


Görünüşü altın paraya benzediğinden “altın karides” olarak adlandırılan bu yemeğin özelliği, dışının çıtır çıtır, içinin ise çok yumuşak olması.


Vakit kaybetmeden yemeğin tarifine geçelim. Bu tarif için gereken malzemeler, karides, dana eti, su kestanesi, Çin sucuğu, yumurta akı, susam, taze soğan ve zencefil rendesi ile karabiber ve tuz. Malzemeler bu şekilde. Şimdi pişirme aşamasına geçelim.


Karidesleri kıyın. Yağlı dana etini ise kuşbaşı olarak kesin. Su kestanelerini de yine küçük küçük dilimleyin. Bu üç eti bir kaseye koyarak, içine taze soğan ve zencefil rendesini, tuzu ve yumurta akını ekleyin ve püre oluncaya kadar çırpın. Sucukları da ince şeritler şeklinde dilimleyin. Hazırladığınız karides püresinden küçük parçalar alarak elinizle yuvarlayın ve susama batırarak her tarafına susam yapışmasını sağlayın. Daha sonra yuvarlak püre parçalarına elinizle hafifçe bastırarak yassı bir şekil verin ve sucuk şeritlerini karides pidesinin ortasına dilediğiniz şekilde yerleştirin. Bütün bunlar hazır olduktan sonra da pişirmeye başlayabilirsiniz. Bunun için önce bir tavaya yağ koyup, yağın ısınmasını beklemeniz gerekiyor. Yağ yeteri kadar ısınınca karides pürelerini teker teker kızartın. Karidesler sararınca da tabağa alın. Yerken de üzerine biraz karabiber ekleyin.


Bu yemeğin her parçanın büyüklüğünün aynı olmasına dikkat edin. Ayrıca, sucuk şeritlerini karideslerin üzerine sağlam bir şekilde yerleştirmelisiniz ki pişirirken düşmesinler. Servisi güzelleştirmek için de tabağa herhangi bir yeşil sebze yaprağı ekleyebilirsiniz.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor