Karides köftesi denediniz mi?

2019-01-17 09:34:53 CRI

Karides köftesi denediniz mi?

Çin topraklarının geniş olması ve tarihinin çok eskilere dayanması Çin mutfağını çeşitlendiren en önemli etkenler arasında yer alıyor. Biz de bu hafta bu çeşitlilik arasında öne çıkan yemeklerden birini anlatacağız. Çin'de bu yemeğe “karides köftesi kızartması” deniyor. Çinliler köfteyi haşlayarak da pişirdikleri için bu yemeğin isminde “kızartma” kısmı vurgulanıyor.

Karides köftesi kızartması için gereken malzemeler ise, 500 gram karides, çok az dana eti, su kestanesi, yumurta akı, galeta unu, kıvırcık salata ve tuz ile kızartmak için sıvı yağ. Hemen hazırlık kısmına geçelim:

İlk önce karides etini kıyarak bir kaseye koyalım. Kaseye, tuz ve yumurta akı ile küçük küçük dilimlediğimiz su kestanesini ekleyerek karıştıralım. Daha sonra bu karışımı elimizle minik toplar şeklinde yuvarlayalım. Bu sırada tavaya bir parmak kalınlığa denk gelecek kadar sıvı yağ ekleyip, yağın kızması için bekleyelim. Karides kıymasının hepsi top şeklinde yuvarlandıktan sonra köfteleri galeta ununa batırıp, tavaya dizelim. Köfteler sararınca tabağa alalım ve kıvırcık salatayla süsleyelim. Tercihe göre servis sırasında üzerine karabiber de eklenebilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor