Konuk sofralarını şenlendirecek bir karides yemeği

2018-12-26 12:01:49

Konuk sofralarını şenlendirecek bir karides yemeği

Önce gerekli malzemeleri sıralayalım: Karides, yağlı kuzu eti, su kestanesi, ekmek dilimleri, sıvı nişasta, yumurta akı, sucuk, taze kişniş veya maydanoz, rendelenmiş soğan ve zencefil, tuz ile uygun miktarda yağ. Malzemeler bu kadar. Hazırlık kısmına geçebiliriz.


Karidesleri ayıklayıp yıkayalım. Daha sonra karidesleri kuzu etiyle birlikle blendırla püre haline getirelim ve bir kaseye alalım. Kaseye yumurta akını, soğan ile zencefili, tuzu, dilimlediğimiz su kestanelerini ve sıvı nişastayı katarak karıştıralım. Sonra karides püresini ekmek dilimlerine sürelim. Ortasına sucuk dilimlerini ve kenarlarına da maydanoz yapraklarını yerleştirelim. Bu arada tencereyi ocağa alarak içine yağ ekleyelim. Yağ ısındıktan sonra karidesli ekmekleri kızartmaya başlayabiliriz. Ekmekler ve püre karışımı pişince tabağa alıp, afiyetle yiyebilirsiniz.


Şimdi diğer tarifimize geçelim hemen. Bu tarifin adı da “kızarmış yengeç”…

Diğer tarif gibi kızarmış yengeç de çıtır çıtır bir yemek. Lezzetinin yanı sıra, sofrada da göze hitap eden çok güzel bir tarif.

Gereken malzemeler şöyle: Birkaç adet küçük cins tatlı su yengeci, dana eti, mantar, karides , sirke, susam yağı, mısır unu, yumurta akı, galeta unu, tuz, karabiber, zencefil tozu, şeker ve bitkisel yağ. Şimdi hazırlık kısmına geçebiliriz.

Bu yemekte yengeçlerin küçük ve ince kabuklu olması çok önemli. Ayıklanan ve suda bir müddet bekletilen yengeç kabuklarını buhulama usulü pişirelim. 20 dakika sonra ocaktan alıp soğumaya bırakalım. Bu sırada zencefil tozu, sirke ve susam yağını bir kasede karıştıralım. Kuşbaşı etleri ve küçük küçük dilimlenmiş mantar ile karidesi, yengeci, tuzu, şekeri ve karabiberi püre olana kadar blendırdan geçirelim. Sonra da püreyi yengeç kabuklarının içine dökelim. Yengeçlerin üzerine yumurta akı ve mısır unundan yaptığımız diğer karışımı sürelim. Sonra da galeta ununa bulayalım. Tavaya yağ ekleyerek, iyice ısınmasını bekleyelim ve yengeçleri sırayla kızartmaya başlayalım. Yemeğimiz sararmaya başlayınca tabağa alalım. Üzerine de daha önce hazırladığımız zencefil tozu, sirke ve susam yağlı sosu ilave ederek servis yapalım.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor