Çin yemekleri ve pirincin binbir türlü hali

2018-12-06 08:59:28 CRI

Çin yemekleri ve pirincin binbir türlü hali

Çin yemeği denince akıllara ilk gelen hiç şüphesiz pirinç olur. Pirinç, yüz yıllardır Çin mutfağının ana unsuru. Çin, kalabalık nüfusu ve geniş çeltik tarlalarıyla hala dünyanın en çok pirinç tüketen ülkesi konumunda. Çin sofralarında pirincin her formunu görmek mümkün. Sadece Çin'de değil, Güneydoğu Asya mutfağında da çok tüketilen bu besin, Çin'de genel olarak pilav, yapışkan pirinç, pirinç eriştesi, pirinç tatlıları, pirinç sirkesi veya pirinç bozası ile pirinç rakısı gibi birçok forma girebilen bir besindir.


Yemeklerde genelde ekmek tüketilmez ama herkesin tabağının yanında bir kase pilav mutlaka olur. Yağsız ve tuzsuz, sadece su ile pişirilen lapa pilav yaygın olarak tüketilse de tahmin edilebileceği gibi çok çeşitli pilav yemekleri de vardır. Kısaca o yemeklerden ikisinin tarifini aktaralım.


İlk olarak üzümlü pilav yemeğinin tarifini verelim. Bu yemek için gerekli malzemeler, pirinç, taze soğan, bitkisel yağ, havuç, kuru üzüm, su ve tuz.


Havuçları serçe parmak büyüklüğünde doğrayalım ve taze soğanı dilimleyelim. Kuru üzümü sıcak suda yıkayıp, yumuşadıktan sonra ılık suda bekletelim. Pirinci de sıcak tuzlu suda 3-4 kez yıkadıktan sonra ılık suda bekletelim.


Hazırlık aşaması bu kadar. Şimdi pişirme kısmına geçiyoruz.


Tencereyi ateşe alalım ve içine bitkisel yağ koyalım. Yağ ısınınca dilimlenmiş taze soğanları ve havuçları atıp 2-3 dakika kavuralım. İçine tuz ve su ilave ettikten sonra kaynatalım. Ardından kuru üzümleri ekleyelim. Havuçlar piştikten sonra ateşi kısalım ve pirinci atalım. Genellikle pirincin üstünü bir parmak geçecek kadar su eklemeyliz. Beş dakika sonra, yani tenceredeki su hemen hemen çekince kapağı kapatalım ve en kısık ateşte 20-30 dakika daha pişirelim. Pişince servis tabağına alalım ve sıcakken servis edelim.


Şimdi hemen diğer yemeğin tarifini aktaralım. Etli pilav yemeği için de malzemeler neredeyse aynı. Pirinç, taze soğan, et, havuç, bitkisel yağ, nişasta, toz biber ve kimyon gerekiyor. Hemen belirtelim, Çin'de kimyon toz olarak değil, tohum olarak tüketiliyor.


Havuçları yine serçe parmak büyüklüğünde doğrayalım. Etleri küp küp kestikten sonra taze soğanları doğrayalım. Yine pirinci sıcak tuzlu suda 3-4 kez yıkadıktan sonra ılk suda bekletelim.


Tencereye yağ koyalım ve ısınınca nişastaya bulanmış etleri sıcak yağda hafif kızartalım. İçine tuz ilave edip karıştıralım. Sonra üzerine toz biber ile kimyon serpelim. Aynı esnada başka bir kapta pilavı yine üstünü bir parmak geçecek kadar su ile pişirelim. Sonra pilavı büyük bir servis tabağına alalım ve üzerine etleri koyalım. Afiyet olsun!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor