Çin mutfaklarından tüm dünyaya yayılan lezzet: Tofu-2

2018-11-28 09:55:31

Merhaba sevgili dinleyenler. Meraklısı için Çin yemeklerini anlattığımız programımızda bu hafta Tofu'yu ele alacağız ve programın sonunda tofulu bir yemek tarifi vereceğiz.


“Çin peyniri” olarak da isimlendirilen tofu, soya sütünün işlenmesiyle elde ediliyor ve pek çok besin kaynağı açısından bir hayli zengin bir yiyecek.


Tofu, taze soya sütünün kesilmesi, kalıpların içine bastırılması ve sonrasında soğutulmasıyla elde ediliyor. Yani geleneksel peynir yapımı sürecine benziyor.


Tay ve Çin mutfağının temel içeriklerinden olan tofu, pürüzsüz dokulu, yumuşak ya da çıtır olarak pişirilebilir.


Çin mutfağında tofu, gerek salatalarda, gerek ana yemeklerde sıkça kullanılır.


Birçok soya ürünü gibi tofu da Çin kökenlidir. Efsaneye göre tofu, iki bin sene önce soya sütünün yanlışlıkla kesilmesiyle elde edilmiş. Japonya'ya da 8. yüzyılda gitmiş. Batıya ise, 1960'lı yıllarda sağlıklı yaşam merakı ile yapılan araştırmalar sonucunda ulaşmış. O zamandan bugünlere kadar da sayısız araştırma ile tofunun ve soyanın faydaları açığa çıkarılmış.


Tofu, protein ve amino asit açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca, demir, kalsiyum, magnezyum ve B vitamini ile manganez, selenyum ve  fosfor minarelleri açısından da çok iyi bir besin kaynağıdır. Öte yandan tofu, soya fasulyesi ile benzer faydalara da sahiptir.

Tofuda bulunan soya proteinin kolesterolü de düşürdüğüne inanılıyor. Ayrıca, soyada bulunan birtakım maddelerin kadınlık hormonu östrojenle olan yapısal benzerliği de meme kanseri riskinin azalmasını sağlıyor.


Tofu, barındırdığı bu besin kaynakları nedeniyle vejetaryen ve vegan diyetlerinde kendine çokça yer bulabiliyor.


Gelelim tofunun Çin yemeklerindeki kullanımına. Tofunun temel Çin yemeği içeriklerinden biri olduğuna değinmiştik, salatadan, ana yemeklere kadar her şeyde tofunun kullanıldığından bahsetmiştik. Şimdi de onlardan birine örnek verelim. Yemeğin adı “güveçte tofu”. Bu yemeği pişirmek için ise,  tofu, ince doğranmış et, küçük kuru karides, mantar, kalın yapraklı marul, soya sosu, taze soğan, tuz ve zencefil gerekiyor. Çinliler bu yemeği Türkiye'de yaygın olarak kullanılan güveçten farklı bir güveçte pişiriyor. Daha derin ve kalın duvarlara sahip bir güvecin içinde kaynatarak hazırlıyorlar bu yemeği.


Öncelikle,  tofu kuşbaşı et boyutlarından doğranır. Daha sonra soğan dilimlenir ve  zencifil kıyılır. Ardından mantarlar iyice yıkanır ve kaynar suya batırılıp çıkarılır. Et de ince uzun doğranır ve marul temizlenir.


Tencere ateşe alınır ve içine 1 litre su koyulur. Sonra tavuk suyu, soya sosu, taze soğan, zencefil ve tuz ilave edilip, kaynatılır. İnce doğranmış etler de suya eklenir. Kaynayınca üzerindeki köpükler alınır. İçine küçük kuru karides, mantar ve tofu ilave edilerek, kısık ateşte 30 dakika pişirilir. Sonra marul da eklenerek 1-2 dakika daha pişirdikten sonra servis tabağına alınır. Afiyet olsun!


Çin Mutfağı burada sona erdi. Haftaya görüşmek dileğiyle, hoşçakalın!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor