Çin'den dünyaya yayılan bir lezzet: Tofu

2018-11-22 10:46:10 CRI

Çin'den dünyaya yayılan bir lezzet: Tofu

Çeşitli sebzelerle ve baharatlarla hazırlanan tofu yemekleri, Çin mutfağının en önemli unsurlarından biri. Yumuşak yapıya sahip tofu, görüntü itibariyle de peyniri andırdığından Batı'da “Çin peyniri” olarak adlandırılır. Yapımında kullanılan soya fasulyesine göre rengi değişse de tofunun rengi genelde bej olur. Diğer Güney Asya ülkelerinde de yulaf, yer fıstığı, nohut veya maş fasulyesi hammadde olarak kullanılır.


Aslen Çin menşeli olan tofunun tarihinin 2 bin yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Daha sonra, Japonya, Kore Yarımadası, Filipinler, Vietnam, Malzeya, Singapur, Tayland ve Endonazya gibi Doğu ve Güney Asya ülkelerine yayıldığı tahmin ediliyor. Tofunun yaygınlaşmasında en önemli unsurun, Budizm'deki yemek yeme alışkanlıkları olduğunu belirten uzmanlar da var.


Tofu, yüksek soya proteini, demir, kalsiyum ve magnezyum barındırmasının yanı sıra, herhangi bir hayvani gıda ihtiva etmemesi nedeniyle de Batılı ülkelerin vejetaryen ve vegan mutfağında sıkça tüketilen bir yiyecek.

Yapım aşaması da ülkelere göre farklılık göstermektedir. Çin'de tofu yapımı sürecinde genelde temizleme, suda bekletme, fasulye tanelerini suda öğütme, süzme, kaynatma, pıhtılaştırma ve sıkıştırma işlemleri uyglanır.


Ülke genelindeki en yaygın tofu türleri olarak ise, daha çok sebzelerle pişirilen tofu yemekleri öne çıkıyor.


Kuru, füme, yumurtalı ve kokulu tofu ile ısırıldığında kişinin dudağında ve dilinde uyuşukluk hissi uyandıran Sichuan biberinden yapılan “Sichuan'ın acılı ve kokulu tofusu” yaygın tofu türleridir. Ayrıca, farklı bölgelerde puding formundaki şerbetli tofu ve patatesli tofu gibi çeşitleri de mevcuttur.


Geleneksel Çin tıbbında ise, tofunun vücut içindeki enerjiyi dengelediği ve vücutta bir detoks etkisi yarattığı iddia ediliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor