Guangdong'un şifalı çorbaları

2018-11-01 09:15:40 CRI

Guangdong'un şifalı çorbaları

Çorba, Çin mutfağında da sıkça tüketilen bir yemek. Çinlilerin de çeşit çeşit çorba türleri var ancak çorba pişirme ve tüketme alışkanlıkları kuzeyden güneye fark ediyor.


Çin'in kuzey ve güney kesimleri arasında yemek kültürü açısından ciddi farklılıklar bulunuyor. En büyük fark pirinç ve erişte tüketiminde ortaya çıkıyor. Çin'in kuzeyinde insanlar daha çok pilav tüketirken, güneyinde ise erişte tercih ediliyor.


Bunların yanı sıra, çorba alışkanlığında da çok büyük farklılıklar göze çarpıyor. Kuzeyde domates, yumurta, marul turşusu gibi malzemelerle daha basit ve pratik çorbalar pişirilirken, güneyde kaburga, tavuk gibi uzun sürede pişen yiyeceklerden yapılan zengin çorbalar seviliyor.


Çin'de çorba deyince akla ilk gelen eyalet hiç şüphesiz Guangdong. Guangdong bir güney eyaleti ve söz konusu çorbaysa Guangdongluların anlatacağı çok şey var.


Guangdonglular çorbayı daha çok şifa için içerler. Mevsimlere veya hastalıklara göre vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerle çorba pişirirler. Hatta bazen bu çorbalara bitkisel ilaç bile koyarlar.


Guangdong'da sıcak yaz günlerinde genelde vücudun hararetini azaltacak Çin'e özgü bir kabak türüyle çorba pişirilirken, kışın çorbalar besin kaynağı daha yüksek olduğu için dana etiyle yapılır. Sonbaharda ise, akciğere iyi geldiği bilinen lotus kökü veya mantar gibi beyaz sebzelerden çorba hazırlarlar veya bir yerini kırıp sakatlanan insanlara da tedavisine destek olması için kemik çorbası içirirler.


“Ne yersen osun” düşüncesi Çinlilerin hayatında büyük bir öneme sahip. Bu nedenle Çinliler, ince ince düşünüp, vücutlarına giren her bir besinin kendilerine nasıl etki edeceğini bilerek yerler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor