Zengin Çin mutfağının zengin türlü yemeği

2018-10-18 16:07:36 CRI

Zengin Çin mutfağının zengin türlü yemeği

Çin Mutfağı'nda bu hafta yine Çin'in acılı yemek diyarı Sichuan'dan bir klasiği, Ma La Xiang Guo isimli yemeği anlatacağız.


Öncelikle bilmeyenler için kısaca Sichuan'ı tanıtalım. Sichuan, Çin'in iç kesiminde yer alıyor. Tibet Özerk Bölgesi'nin komşusu eyalet, önceki yıllarda büyük deprem felaketleriyle dünya gündemine gelmişti.


Her ne kadar dünyada depremlerle bilinse de Çin'de Sichuan denince akla gelen ilk şey genelde acılı yemekleri oluyor. Bir de eyaletin merkezi Chengdu'daki merkezde bakımları yapılan ve yetiştirilen pandalar tabii ki.


Sichuan için Çin'in en renkli bölgelerinden biri demek yanlış olmaz. Bu renkliliği sofralarda da görmek mümkün. Acı biberleri, yemeklerdeki sebze çeşitliliği ve erişte türleri bunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.


Sichuan mutfağında 10'dan fazla acı baharat var ve her baharatın acısı birbirinden çok farklı. Temel birkaç baharattan yüzlerce farklı tat oluşturmak mümkün. Ve her yemek kendine has bir tada sahip. Sichuan'daki "bir yemek, bir benlik" sözü de bu durumu açıklıyor.


Sichuan, Shandong, Guangdong ve Jiansu, Çin'in "dört büyük geleneksel mutfağı" olarak isimlendiriliyor ama bu gruptan en öne çıkanı, hiç kuşkusuz Sichuan.


Öyle ki Çin'in en başarılı şefleri Sichuanlı. Kongpao Usülü Tavuk, Hotpot ve Dandan erişte gibi dünyada bilinen Çin yemekleri Sichuan mutfağının incileri. Bu bölgeye ait yemeklerin pek çoğunun ayrı başlıklar altında anlatıldığını söylemek de mümkün.


Sichuanlılar da bu büyük mutfaklarıyla bir hayli gurur duyuyor. Sadece onlar değil, Çin'in neredeyse tamamı bu yemekleri çok seviyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor