Çin'de yaşayan Tatarlara özgü yemekler

2018-10-12 09:29:42 CRI

Çin'de yaşayan Tatarlara özgü yemekler

Tatarlar, Çin'de en az nüfusa sahip olan azınlık milliyetlerden biri. Yaklaşık 5 bin Tatarın çoğunluğu Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Urumçi ve Yining şehirlerinde yaşıyor. Bu kentlerin dışındakiler de genelde hayvancılıkla uğraşıyor. Tatarlar, Kazak milliyetiyle aynı bölgelerde yaşadıklarından Kazakça ve Uygurca da konuşabiliyor.

Eskiden beri yemekleriyle ünlü olan Tatarların yiyecek ve içeceklerin yelpazesi çok geniş. En yaygın yiyecekleri “nan” ile "qumesi"dir. bUnlarla birlikte pilav, şehriye ve kıymalı pide de günlük hayatta en çok pişirilen yemeklerdendir. Ayrıca "Gubediai" isimli bir pilav yemekleri de mevcuttur. Gubediai için ilk olarak pirinçler yıkanır ve suyu süzülür. Daha sonra üzerine tereyağı koyulur. Pirinçlere kuru badem ve kuru üzüm de eklenir ve kavrulur. Tereyağı, badem ve kuru üzüm birlikte pişince etrafa aromatik bir koku yayılır.

Tatar yemeklerinde patates, domates, kabak ve lahana yaygın olarak kullanılır. İnek ve koyun sütü ile kımız da Tatarların en çok tükettiği içeceklerdir. Tatarların ayrıca, balı mayalayarak elde ettikleri ya da yabani üzümden yaptıkları içecekleri de vardır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor