Hotanlıların 'közde kaz yumurtası'

2018-09-20 18:51:37 CRI

Hotanlıların 'közde kaz yumurtası'

Hotan, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneybatısında  İpek Yolu'nun Taklamakan güney güzergâhı üzerinde yer alan tarihi bir kent.


Kentte daha çok  meyve, üzüm, pamuk, buğday, mısır ve pirinç üretimi yaygındır ancak hayvancılık da gelişmiştir. Kentteki seyyar satıcılar köşe başlarına çektikleri arabalarında pişirir bu yumurtayı.


Bu yumrtanın pişirme aşamasında ustalık çok önemli, çünkü yumurta pişirilirken sıcaklık kilit öneme sahip. Yumurta hiç kırılmadan, olduğu gibi köze koyulduğundan ve közün ısısıyla piştiğinden dolayı, sıcaklık yüksek olursa yumurta patlar. Ayrıca, yumurtanın her tarafının eşit pişmesi için de ara ara ufak hareketlerle oynatılır. Bu kısımda da dikkatli olmak gerekir.


Yumurta pişerken arabadan zaman sokağa yayılan koku herkesi başına çeker. İnsanlar arabanın başında yumurtayı yedikten sonra birkaç tane de eve götürür. Bu yumurtanın bu kadar sevilmesinin nedeni, beyaz kısmının yumuşak, sıcak ve esnek olması. Bununla beraber servis sırasında eklenen tuz, kimyon ve kırmızı toz biber gibi baharatlar da kaz yumurtasının lezzetini arttırır. Aslında bu baharatların eklenmesinin bir diğer nedeni de kaz yumurtasının ağır kokusunun bastırılmasıdır.


Bu yumurta Hotan kentiyle o kadar özdeşleşmiştir ki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Urumçi gibi diğer kentlerinde bu işi yapan kişiler, kendilerine nereli oldukları sorulduğunda, oralı olmasalar bile, bazen Hotanlı olduklarını söylerler. 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor