Ay çöreği neyi simgeliyor?

2018-09-13 15:35:59 CRI

Ay çöreği neyi simgeliyor?

Bilindiği üzere Çin mutfağı dünyanın en büyük mutfaklarından biri. Çin, gerek sahip olduğu geniş toprakları, gerekse 5 bin yıllık geçmişiyle bu kadar geniş bir yemek kültürüne sahip.


Kültür ve yemek etkileşiminin en önemli örnekleri hiç şüphesiz bayram yemekleri.


Kısa bir süre sonra, 24 Eylül'de, geleneksel Çin takvimindeki en önemli bayramlardan biri Güz Ortası Bayramı kutlanacak. Bu bayrama aynı zamanda Ay Bayramı da deniyor.


 Güz Ortası Bayamı, Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi'ne göre, her yılın 8. ayının 15'inde kutlanıyor. Bu gün, sonbahar mevsiminin ortası olarak kabul ediliyor. Çinliler, Güz Ortası Bayramı gününde Ay'ın en yuvarlak, en büyük ve en parlak halini aldığına inanıyorlar. Dolunay "birleşmenin" sembolü olarak kabul edildiği için de, Güz Ortası Bayramı'nda bir ailenin bütün üyelerinin bir araya gelmesi geleneği vardır. Eski çağlarda Çin'de Güz Ortası Bayramı'nda Ay'a ibadet etme ve mehtabı seyretme geleneği varmış. Çinliler ayrıca dolunayı aile üyelerinin bir araya gelmesinin sembolü olarak görüyor.


Şimdi bu bilgilerin ışığında Güz Ortası Bayramı'nda yapılan ayçöreğini kısaca anlatalım.


Ayçöreği deyince Fransızların ayçöreği aklınıza gelmesin. Bu bayram ay bayramı olduğu için Çinlilerin ayçöreği de dolunay şeklinde.


Yuvarlak çöreklerin kenarları ve üzerleri kalıplarla şekillendiriliyor. İçi de genelde kuzey bölgelerde tatlı, güney bölgelerde ise tuzlu harçlarla dolduruluyor. Kırmız fasulye ezmesi, et, yumurta, gül yaprakları, sucuk, yer elması, ananas ve son yıllarda Batı etkisiyle de çikolata bu çöreklerin harcı olarak kullanılıyor.


İlk olarak, 618-907 yıllarında hüküm sürmüş Tang Hanedanı döneminde tüketildiği düşünülen bu ay çörekleri günümüzde hala bayramda hediye olarak veriliyor.


Gelişmiş kentlerde artık aileler birbirinden uzak yaşadığından dolayı, bayram zamanı bir araya gelmek Çin'de en çok önemsenen konulardan biri. Ve Çinliler buna verdikleri önemi Ay Bayramı'nda ayçöreği yiyerek göstermeye devam ediyor.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor