Kong Pao Usulü Tavuk'un ismi nereden geliyor

2018-08-09 18:58:37 CRI

Kong Pao Usulü Tavuk'un ismi nereden geliyor

Kong Pao Usulü Tavuk, Çin mutfağının Batı'daki yüzü diyebiliriz.


Çin'in “acılı yemek diyarı” Sichuan'ın en popüler yemeklerinden biri Kong Pao Usulü Tavuk'ta en çok öne çıkan tatlar hiç şüphesiz bölgeye has biberler.

Öncelikle bu acılı yemek diyarı Sichuan'ı bilmeyen dinleyicilerimiz için kısaca anlatalım. Sichuan, Çin'in iç kesiminde yer alıyor. Tibet Özerk Bölgesi'nin komşusu eyalet, Wenchuan depremiyle dünya gündemine gelmişti.

Zengin kültürü ve eşsiz doğa güzellikleriyle bilinse de Çin'de Sichuan denince akla gelen ilk şey genelde acılı yemekler oluyor. Bir de eyaletin merkezi Chengdu'da bakımları yapılan ve yetiştirilen pandalar tabii ki.


Sichuan için Çin'in en renkli bölgelerinden biri demek yanlış olmaz. Bu renkliliği sofralarda da görmek mümkün. Acı biberleri, yemeklerdeki sebze çeşitliliği ve erişte türleri bunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.


Kong Pao Usulü Tavuk'a da en büyük katkıyı yapan işte bu biberlerden biri. Sichuan biber taneleri, ısırıldığında ağızda kısa süreli uyuşukluk hissi yaratıyor. Eklendiği her yemeğe kendine has acılığı ile katkı yapıyor ve yemeğe bambaşka bir tat veriyor.


Küp küp doğranmış tavuk etleri, Sichuan biberlerinin yanı sıra pırasa ve kuru kırmızı biberle pişiriliyor. Yüksek ateşte kavrulan yemek, kırmızı rengini bu biberlerden alıyor. Son olarak da tavaya yer fıstıkları ekleniyor. Yer fıstıkları da ısındıkça yağını yemeğe veriyor bu da aromasının yemeğe geçmesini sağlıyor.


Kong Pao Usulü Tavuk'un isminin bir hikayesi var. Hikaye 1820-1886 yıllarında hüküm süren Qing Hanedanlığı dönemine kadar gidiyor.


Rivayete göre, yemek, İmparatorluk Sarayı'nda veliahtlara hocalık eden Ding Baozhen'in talebi üzerine yapılmış. Bu nedenle, veliaht hocası anlamına gelen “gong bao” unvanı yemeğin ismi olmuş. Gong bao da yabancılar tarafından “kong pao” olarak teleffuz edildiğinden yurt dışında bu isimle biliniyor.


Yemekler, kültürleri şekillendirme özelliğine sahip. Bu nedenle Çin kültürünü anlamak da önce Çin yemeklerini bilmekten geçiyor.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor