Alıç şekeriyle çocukluğa yolculuk

2018-08-02 11:42:01 CRI

Alıç şekeriyle çocukluğa yolculuk

Çin yemeği denince akla genelde ilk olarak pirinç veya erişte geliyor. Peki Çinlilerin de elma şekerine benzer şekerlemeleri olduğunu hiç duymuş muydunuz?


Tatlılar ve şekerlemeler, Çin'in hemen hemen her yerinde sevilerek tüketiliyor. Bunlar arasında özellikle bir tanesi var ki sevmeyen yok diyebiliriz. Alıç şekeri, Çin'in klasikleşmiş sembollerinden biri.


Çok sevilen alıç şekerleri, pek çok Çinlinin çocukluk anılarının da en büyük parçası. Alıç şekerlerini eski şehirleri anlatan her resimde görmek mümkün. Şekerle kaplanmış ve ince bambu çubuklarına dizilmiş yuvarlak küçük alıç şekerlerini taşıyan arabalar kentin simgelerinden biri. İnce parlak meyvelerin çubuklarının dikildiği tezgahları Çin'in birçok kentinde görebilirsiniz.


Ancak, alıç şekeri başkentin geleneksel yiyeceklerinden biri. Pek çok Beijingli küçüklüklerinde mahalleler arasında gezen alıç şekeri arabalarını ve arabaların önünde kurulan ince uzun sıraları bilir.


Alıç şekerinin çocukluk anılarının yanında ayrıca pek çok faydası bulunuyor. Besin lifleri ve vitaminler açısından zengin olması ve hazmı kolaylaştırması şekerin yetişkinler tarafından da tüketilmesinin bir nedeni. Alıç şekeri ayrıca zihin açıyor ve dışındaki şeker de yiyene enerji veriyor.


İnce şeker tabakasıyla kaplı bu meyveler tazeyken tüketildiklerinde kıtır kıtır olur. Eskiden sadece alıçla yapılan bu şekerler günümüzde artık, muz, ananas, portakal, çilek ve kivi gibi meyvelerle de yapılıyor.


Alıç şekerleri genel olarak faydalı olsa da her yemek gibi uzun süreli tüketildiğinde zararlı olabilir.


Ama şekerlemenin hikayesi ise biraz farklı. Alıç şekeri ilk olarak tedavi amacıyla yapılmış. Yıllar yıllar önce, kızının iştah sorununa çare bulamayan kral, ülkenin dört bir yanına haber salmış. Kızına yemek yedirmeyi başarana ödüller vereceğini söylemiş. Bunun üzerine üstü başı dökük yaşlı bir adam saraya gelmiş ve kralın kızını alıç şekeriyle iyileştirebileceğini söylemiş. Yaşlı adam şekerlemeyi hazırlamış ve her gün yerse 15 gün olmadan kızın iştahının yerine geleceğini anlatmış. Tam da dediği gibi, 15 gün içinde kız yemek yemeğe başlamış ve kral da herkesin bu yiyecekten faylanması için tüm halka dağıtılmasını emretmiş.


Alıç şekeri Çin'in en eski şekerlemelerinden biridir. Güzelce hazırlanıp, taze taze tüketildiğinde bir yetişkini birkaç saniyede çocukluğuna döndürmeyi başarabilir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor