Sichuan yemekleri ve malatang

2018-07-12 11:13:14 CRI

Sichuan yemekleri ve malatang

Meraklısı için Çin mutfağını anlattığımız programımızda bu hafta yine Çin'in “acılı yiyecek diyarından” bir yemeği anlatacağız.


Öncelikle bu acılı yiyecek diyarı Sichuan'ı bilmeyen dinleyicilerimiz için kısaca anlatalım. Sichuan, Çin'in iç kesiminde yer alıyor. Tibet Özerk Bölgesi'nin komşusu eyalet, önceki yıllarda büyük deprem felaketleriyle dünya gündemine gelmişti.


Her ne kadar dünyada depremlerle bilinse de Çin'de Sichuan denince akla gelen ilk şey genelde acılı yemekleri oluyor. Bir de eyaletin merkezi Chengdu'daki merkezde bakımları yapılan ve yetiştirilen pandalar tabii ki.


Sichuan için Çin'in en renkli bölgelerinden biri demek yanlış olmaz. Bu renkliliği sofralarda da görmek mümkün. Acı biberleri, yemeklerdeki sebze çeşitliliği ve erişte türleri bunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.


Sichuan mutfağında 10'dan fazla acı baharat var ve her baharatın acısı birbirinden çok farklı. Temel birkaç baharattan yüzlerce farklı tat oluşturmak mümkün. Ve her yemek kendine has bir tada sahip. Sichuan'daki “bir yemek, bir benlik” sözü de bu durumu açıklıyor.


Sichuan, Shandong, Guangdong ve Jiansu, Çin'in “dört büyük geleneksel mutfağı” olarak isimlendiriliyor ama bu gruptan en öne çıkanı, hiç kuşkusuz Sichuan.


Öyle ki Çin'in en başarılı şefleri Sichuanlı. Kongpao Usülü Tavuk, Hotpot ve Dandan erişte gibi dünyada bilinen Çin yemekleri Sichuan mutfağının incileri. Bu bölgeye ait yemeklerin pek çoğunun ayrı başlıklar altında anlatıldığını söylemek de mümkün.


Sichuanlılar da bu büyük mutfaklarıyla bir hayli gurur duyuyor. Sadece onlar değil, Çin'in neredeyse tamamı bu yemekleri çok seviyor.


Çin'de Sichuan restoranlarının yanı sıra, bu bölgenin sadece bir yemeğinin servis edildiği restoranlar görmek mümkün. Mesela “malatang” restoranları.


Malatang, bölgenin en meşhur yemeklerinden biri. Kelime olarak, “acı ve hissizleştiren çorba” anlamına geliyor.


Yemeğin asıl önemli içeriği ise, Sichuan baharatları ile kuru acı biberle hazırlanan “ma-la sos”.


Ma-la ismi, hissizleştiren ve acı anlamlarına gelen kelimelerden oluşturulmuş. Bunun nedeni ise bu yemeği yedikten sonra ağızda oluşan his.


Tercihe göre seçilen sebzeler, ince ince kyılan etler ile erişteler, bu sosla birlikte çorba kıvamında, nispeten yoğun bir suyun içinde kısa süre haşlanıyor ve susam sosuyla birlikte yeniyor.


Malatang, hızlı pişirildiği ve lezzetli olduğu için özellikle başkent Beijing'de en çok tercih edilen yemeklerden biri. Kentin her bir köşesinde bir malatang restoranı görmek mümkün.


Peki son yılların en popüler yemeğinin hikayesi nedir?


Pek çok hikayede, malatang'ın ilk kez, antik yıllarda Yangtze Nehri yakınlarında, dönemin en büyük meşguliyeti olan kayıkçılık faaliyetleri sırasında pişirildiği anlatılır.


Rivayete göre, nemli ve sisli havada çalışan kayıkçılar hastalanıp zayıf düşüyorlardı. Acıktıklarında ise sebzeleri bir tencereye koyup, çorba ve biberlerle karıştırarak pişiriyorlardı. Böylece nemden kaynaklanan rahatsızlıklarını da hafifletebiliyorlardı. Daha sonraki dönemlerde bu yemeğin potansiyelini fark eden tüccarlar da malatang'ın ülke çapında yaygınlaşmasını sağladı.


Sadece bir yemek türünün bile restoran zircirleri kurdurduğu Sichuan yemeklerini dört kelimeyle tarif etmek mümkün: Acılı, sıcak, taze ve rayihalı...


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor