Çin'de en çok sevilen yemek: Jiaozi

2018-06-28 20:58:27 CRI

Çin'de en çok sevilen yemek: Jiaozi

Çinliler hemen hemen yedikleri tüm yemeklerin hikayesini bilir. Çin'de çok basit sebze yemeklerinin bile ilginç hikayeleri olduğunu söyleyelim. Bu hikayelerden biri ise, neredeyse ülkedeki herkes tarafından biliniyor. Çünkü bu yemek Çin'de bambaşka bir yere sahip.


Çinlilerin “jiaozi” dedikleri Çin mantısı, hem ülke mutfağında, hem de tarihinde çok büyük öneme sahip bir yemek. Öyle ki, Çinlilere göre, ülkelerine gelen bir ziyaretçi jiaozi yemeden geri dönerse, o kişi Çin'e gelmiş sayılmıyor.


Form olarak Türkiye'deki mutfaklarda pişen mantılardan ayrılsa da aslında jiaozi, hamur işi sevenlerin kalbini fetheden bir yemek.


Genelde sebze ve et harçlarının karıştırılarak hazırlandığı jiaozi, haşlama, buhulama ve kızartma olarak pişirilebilir. Harç olarak ise her türden et ve sebze kullanılabilir. Mantı harcının hazırlanışındaki en önemli işlem ise, et ve sebzenin kesme tahtasında ince ince kıyılması işlemidir.


Harç, ince ince kıyılmış et ve sebzelerin baharatlarla yoğrulmasından sonra hazır hale gelir. Bu işlemden sonra mantının yapılması evresine geçilir.

Çin mantısı genellikle yarım ay şeklindedir. Hamur, avuç büyüklüğünde ve yuvarlak olarak birer birer açılır. Hamura harç eklendikten sonra yuvarlak hamur ikiye katlanır, baş ve işaret parmaklarıyla birleştirilir.


Jiaozi sosu olarak da genellikle susam sosu, pirinç sirkesi, soya sosu ve acı sos kullanılır.


Çin kültürünün en önemli parçalarından biri olan jiaozi, özellikle Bahar Bayramı arefesinde Çin'in kuzeyinde yaşayanların olmazsa olmazlarındandır.


Bahar Bayramı, Çin'in en büyük geleneksel bayramı ve bu bayramda bütün aile fertlerinin bir araya gelmesi çok büyük önem taşır. Aileler, bayram günü evde mantı pişirir ve bayram sofrasında hep birlikte baharı karşılar.


Jiaozi'nin şekli ayrıca, eski çağlardaki gümüş ve altın paralara benzediğinden, jiaozi'nin yeni yılda bereket getireceğine inanılır. Hatta bazı ailelerde jiaozi'nin içine bozuk para saklanır ve bulan kişinin o yıl çok şanslı olacağı düşünülür.


Çinliler, jiaozi'nin ilk kez bir ilaç olarak pişirildiğini söyler. Pek çok kaynakta, M.S. 150-219 yılları arasında yaşamış, en ünlü hekim Zhang Zhongjing'in soğuktan kulakları donan insanları tedavi etmek amacıyla bu mantıyı hazırladığı yazar. Bir Çinli ile jiaozi yemek için sofraya oturduğunuzda, Zhang'ın soğuktan hastalanan insanlara, Bahar Bayramı gelene kadar bu yemeği yedirdiği hikayesini duyarsınız.


Bu nedenle Çin'in kuzeyinde hâlâ bu gelenek sürdürülür. Bütün önemli günlerde kuzeyli aileler bir araya gelerek jiaozi yer.


Jiaozi, ülkede neredeyse herkesin sevdiği bir yemektir. Yaklaşık 1,4 milyar insanı kolayca bir araya getirebilecek şeylerden biri de jiaozi'dir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor