Kuzey ve Güney sofralarındaki farklılıklar

2018-05-31 15:24:30 CRI

Kuzey ve Güney sofralarındaki farklılıklar

Bilindiği üzere Çin çok geniş topraklara sahip. Bu da coğrafi çeşitliliği beraberinde getiriyor. Değişik iklim ve toprak yapısı da yeme-içme alışkanlıklarında büyük değişiklikler yaratıyor. Bu durum dünyanın her yerinde böyle. Fakat, Çin gibi yemeğe büyük önem verilen ülkelerde bu farklılıklar aynı zamanda bir sofra kültürü de oluşturuyor.


Çin yemekleri dünyanın birçok yerinde seviliyor ancak Çin mutfağı pek bilinmiyor. Mesela Çin'de Kuzeyliler ile Güneylilerin yeme alışkanlıkları arasında büyük farklılıklar bulunduğunu biliyor muydunuz?


Ülkenin tam ortasından geçen Yangtze Nehri, Çin'i güney ve kuzey olmak üzere ikiye bölüyor. Bu da “Kuzeyli” ve “Güneyli” kültürünün oluşmasına neden oluyor.


İki bölgede kurulan sofralar arasındaki en büyük fark, hamur işi ve pirinç tüketimi demek yanlış olmaz. Güney yemeklerinde pirinç öne çıkarken, Kuzey'de başta erişte olmak üzere hamur işi türleri daha çok tüketiliyor.


Güneyliler akşam yemeklerinde genelde pirinç tercih ederken, Kuzeyliler ise erişte ya da mantı yiyor. Bunda da en büyük etken güneyin daha sulak bir iklime sahip olması


Yağışların yarattığı fark sadece bununla sınırlı değil. Yağmur, sebze yemeklerinde de büyük farka yol açıyor. Güneyde daha çok yeşil yapraklı sebzeler tüketilirken, Kuzey'de soğuk iklimden dolayı havuç, patates gibi kök sebzeler yeniyor. Hatta kuzeydoğu bölgesinin vazgeçilmez ev yemeklerinden biri de böyle bir sebze yemeği. “Luandun” ismindeki bu yemek, taze fasulye, patlıcan, patates, yeşil biber ve domates karıştırılarak; bazen de tencereye et dahil edilerek yapılıyor. Bir çeşit türlü diyebiliriz...


Diğer bir yandan, göze, burna ve damağa en çok hitap eden yemeklerin Güney sofralarında daha fazla olduğunu vurgulamak gerek. Ancak Pekin Ördeği gibi bir klasiğin de Kuzey'de doğduğunun hemen altını çizelim.


Çinliler yemeklerini az tuzlu pişiriyorlar ama bu tuz oranının Kuzey yemeklerinde biraz arttığını belirtelim. Güney yemeklerinde tuz, yerini daha çok diğer baharatlara bırakıyor. Kuzey'de ayrıca, soya sosu ve sirke de olmazsa olmazlardan. Özellikle Shanxi'nin sirkesi ülke çapında bir üne sahip.


Gelelim sulu yemeklere. Güneyliler bu anlamda tercihlerini zengin içerikli çorbalardan yana kullanıyor. Özellikle et suyuna çorbalar için neredeyse tüm gün harcanabiliyor. Kuzeyliler ise daha çok lapa pişiriyor. Mısır ve börülce gibi bakliyatlardan yapılan lapalar kuzeyde daha yaygın.


Bir fark da balık tüketiminde göze çarpıyor. Güneyde göl sayısı daha fazla olduğundan, bu bölgede balık daha çok tercih ediliyor.


Tabii her bölgenin, hatta her eyaletin kendine has yemekleri de yok değil. Onları da diğer programlarımızda tanıtmaya devam edeceğiz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor