Çin ve Türkiye yemeklerindeki ortak noktalarla farklar

2018-05-24 15:14:48

Çin ve Türkiye yemeklerindeki ortak noktalarla farklar

Çin ile Türkiye birbirine coğrafi anlamda uzak iki ülke. Türkiye'de Çin mutfağı genelde erişte veya Kong pao usulü tavuk ile sınırlı. Çin'de de Türk yemekleri sadece kebap olarak biliniyor. Biz de bu nedenle bugün iki ülke insanının yemeklerindeki ortak noktaları anlatacağız.

İlk olarak mantı ile başlayalım. İki ülkede de çok sevilerek yenen bir yemek mantı. Fakat Çin mantısı, Türkiye'de yaygın olanın aksine daha büyük boyutlarda yapılıyor. Çinliler mantının içine çeşitli sebzelerle etleri karıştırarak hazırladıkları harçları koyuyor. Ve bu etli harçlar da oldukça geniş bir skalaya sahip. Karidesten hazırlanan lezzetli harçlar mantının içine koyulabiliyor. Çin mantısının hamuru da bazen renkli olabiliyor. Mantı hamuru hazırlanırken ıspanak kullanılırsa hamur yeşil, tatlı patates koyulursa hamur mor oluyor.  Çin'in kuzey kentlerinde mantı genelde Bahar Bayramı arifesinde çok tercih ediliyor. Hatta kuzeyde mantının olmadığı bir bayram sofrası düşünülemez.

Gelelim çöp şişlere... Çin'deki ve Türkiye'deki et aşkı birbirine çok benziyor aslında. Çin'de de pek çok bölgede insanlar et yemeden doyduğunu hissetmiyor. Özellikle başkent Beijing'de neredeyse her mahallede bir çöp şiş restoranı bulunuyor. Danadan kanada kadar her çeşit çöp şiş Çinlilerin sofrasında kendine yer bulabilir. Çin'de ayrıca sebzeler de çöp şişlere geçirilip, mangalda pişirilebiliyor. Biberler, küçük dilimlenmiş mısır koçanları ve ince ince kesilen patatesler gibi....

Şimdi de hamur işlerini anlatalım. Çinliler de hamurların içini doldurup, gözleme, bazlama gibi yemekler yapmayı seviyorlar. Burada hamurlardaki tek fark, Çinlilerin yufka kullanmıyor oluşu. Onun dışında her şey hemen hemen benziyor.  Bir de gözlemelerin içine koyulan harçlarda fark var. Çin'de etli harçlara etin kokusunu bastırmak için zencefil koyuluyor.

Et yemeklerinden devam edelim o halde. Kuzeybatı bölgelerinde hayvancılık geliştiği için sofralarında da etler öne çıkıyor. Yanında soğan dilimleriyle servis edilen ızgara kaburga kuzeybatı kentlerinin restoranlarında en popüler yemek. Bu bölgelerde ayrıca, Türkiye'deki oğmaç çorbasına benzeyen çorbalar da çok seviliyor. İnce ince küçük hamur dilimlerinin et suyu ve sebzelerle pişirildiği çorbalar Çin'de de pek çok kişinin gözde yemeklerinden biri.

Bu bölgelerdeki yoğurt da Türkiye'dekilere benziyor. Çünkü Çin'de yoğurt genelde tatlı olarak tüketiliyor, o da yemekle birlikte değil. Ama bu bölgelerde yoğurt Türk sofralarındakiyle aynı diyebiliriz.

Çin ve Türk mutfağında en büyük farklar genelde sebze yemeklerinde ortaya çıkıyor. Temel bazı sebzelerin dışında Çinlilerin tükettiği sebzelerle Türklerin tükettikleri arasında büyük değişiklikler mevcut. Mesela Çinliler kerevizin saplarını tüketirken Türkiye'de kökü daha makul kabul ediliyor. Öte yandan coğrafi farklılıklardan dolayı iki ülkede yetişen sebzeler arasında da farklılıklar görünüyor.


Ayrıca iki ülkenin mutfaklarının olmazsa olmazı baharatlar... Ama Çin Güney Asya ülkelerine daha yakın olduğundan buradaki baharatlar daha çeşitli.


İki mutfakta da en çok kullanılan baharatların ham maddesi tabii ki biber... Çin'de ve Türkiye'de en yaygın baharatlardan biri de susam. Çin yemeklerinde susamla kaplı kızartma tatlılar yaygınken, susam Türkiye'de genelde böreklerde kullanılıyor. Çinliler susamı ayrıca mangalda ve salatalarda da kullanıyor.

İki ülke de çok büyük bir mutfağa ve çok köklü yemek kültürüne sahip. Elbette çok daha fazla ortak notlar ve çok büyük farklılıklar mevcut. Fakat tüm ailenin akşam yemeğinde aynı sofrada buluşması ve büyük sofralar kurulması iki kültür arasındaki en büyük ortak nokta demek yanlış olmaz. İki ülkede de geniş ailelerin aynı sofrada buluşması, ailenin mutlu ve huzurlu olması en kıymetli şey olarak kabul edilir. Mesafe uzak belki, hatta yemekler de birbirinden farklı ama aileye ve sofraya verilen değer iki ülkede de aynı. Hayırlı Ramazanlar...

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor