Pişirilmiş kuşbaşı dana eti

2018-02-15 10:22:46 CRI

Pişirilmiş kuşbaşı dana eti

Önce pişirilmiş kuşbaşı dana etinin tarifinden bahsedeceğim. Gerekli malzemeler şunlardır: 200 gram dana eti, bir tane yumurta akı, yarım kuru kırmızı acı biber, uygun miktardaki soğan ve sarımsak, bir dilim zencefil, az miktardaki yer fıstığı yağı, pirinç rakısı, toz şeker, soya sosu, susam yağı, nişasta ve sirke. Malzemeler bu kadar yeter. Hazırlık yapalım.

   Öncelikle dana etini kalın dilim olarak doğrayalım. Bıçak arakasıyla dana etini vurarak yassıtalım. Sonra dana eti dilimlerini 1.5 santimetre kuşbaşı daha eti olarak doğrayarak kaseye koyalım. Az miktardaki yumurta akı ve nişastayı ilâve ederek karıştırın. Tavayı ocağa yerleştirin. Yağın sıcaklığı 40 dereceye ulaşırken hazırlanmış kuşbaşı dana eti kızartmaya başlarız. Kuşbaşı dana etinin birbirine yapışmaması için demirle hafifçe karıştırın. Yaklaşık iki dakika sonra kuşbaşı dana etini tabağa çıkarın. Kıyılmış acıbiberi ile dilimlenmiş zencefil ve soğan tavaya atarak pişirin. Biraz sonra az miktardaki pirinç rakısı, soya sosu, şeker ve sirke ilâve edin. Şeker eridikten sonra kızartılmış kuşbaşı dana etini tavaya atarak yaklaşık yarım dakika sonra tabağa çıkarırsınız. Bu  zamanda azıcık miktardaki susam yağını ilâve edin. Servis yaparsınız.

   Bu yemeğin özelliği, pişirilmiş kuşbaşı dana etinin hem gevrek, hem de misli olmasıdır. Ağız tadı çok lezzetlidir.

                 Kızartılmış dana pirzolası

   Önce malzemeleri sıralayalım: 1750 gram kemikli dana pirzolası, 250 gram hıyar turşusu, 25 gram şarap, 10 gram tuz, az miktardaki kara biber, uygun bir miktardaki yağ ve 75 gram ekmek unu. Malzemeler tamam yeter. Hazırlık yapalım.

   Önce kemikli dana pirzolasını 10 parça olarak keserek bıçak arkasıyla vurarak yassıtalım. Pirzolaları kaseye koyarak tuz ve kara biber katın. Tencereyi ocağa yerleştirin. Yağ dökün. Dana pirzolasını kızartmaya başlarız. Pirzolaların iki yanının renginin değiştirilmesinden sonra yağı çıkarıp tecereye şarap ilâve edin. Ekmek unu bir tavaya koyarak yer fıstığı yağıyla pişirin. Sonra kaynar suyu katarak karıştırın. Daha sonra hıyar turşusu ve tuz atarak karıştırarak pişirin. Böyle sosu da tamanlandı. Bu zamanda Pirzola üzerine sos koyun. Pişirilmiş patatesi ise pirzolanın yanına koyun. Serviz yaparsınız.

   Bu yemeğin özellikleri şunlardır: ağız tadı çok misli. Hem lezzetli, hem de biraz tuzludur.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor