kızartılmış beş misli dana eti

2018-02-08 09:46:25 CRI

kızartılmış beş misli dana eti

 Önce kızartılmış beş misli dana etinin tarifinden bahsedeceğim. Gerekli malzemeler şunlardır: 750 gram daha eti, 2 tane yumurta akı, bir gram tuz, 10 gram pirinç rakısı, 10 gram soya sosu, bir gram soğan, 5 gram susam yağı, 10 gram toz şeker, 25 gram sulu nişasta, 25 gram sade et çorbası ve 500 gram bitki yağı (aslında yalnız 75 gram yağ tüketilecek). Malzemeler bu kadar yeter. Hazırlık yapalım.

  Suya konan temizlenmiş dana etini çubuk olarak keserek ucunu 1.3 santimetre kalınlığındaki dilim olarak doğrayın. Bıçakla her eti dilimi hafifçe birkaç defa vurarak yavarlak şekline getirin. Sonra dana eti dilimlerini kaseye koyarak tuz, yumurta akı, pirinç rakısı ve sulu nişasta katarak karıştırın. Tavayı ocağa yerleştirin. Önce tava içine biraz soğuk yağı koyun. Tavanın iç tarafına yağı sürmek için tavayı elle tutarak sallayın. Sonra yağı çıkarın. Daha sonra tavaya yaklaşık 50 gram yağı dökün. Bu zamanda hazırlanmış dana eti dilimlerini tavaya sıralayın. Dana etinin iki tarafının sarı rengi olarak kızartılmasından sonra tavaya 250 gram yağı tekrar dökün, kızartmaya devam edin. Dana eti dilimleri pişirildikten sonra içindeki fazla yağın dışarıya geçirmek için  kepçeye çıkarılmalı. Tava içinde az yağ kalsın. Sonra pirinç rakısı, soya sosu, toz şeker ve sade et çorbası atarak sos pişirin. Sosun kaynamasından sonra dana eti dilimlerini tavaya atarak pişirin. Biraz sonra soğan ve beş baharat tozu atarak bir kaç defa pişirin. Şu an susam yağı ilâve ederek tekrar birkaç defa pişirdikten sonra tabağa çıkarırsınız.

  Bu yemeğin özellikleri şunlardır: rengi yoğun kırmızı, ağız tadı çok lezzetlidir.

               kızarmış dana eti köftesi

  Önce malzemeleri sıralayalım. 250 gram dana eti, 50 gram tatlı patates, yarım yumurta, 250 gram nişasta, 500 gram bitki yağı (gerçekten sadece 50 gram yağ tüketilecek). Az miktardaki kıyılmış soğan ve zencefil, soya sosu, tuzlu karabiber ve tuz. Malzemeler tamam. Hazırlık yapalım.

  Öncelikle dana etini kıyalım. Pişirilmiş tatlı patatesi püre olarak karıştıralım. Sonra dana eti kıyması ve tatlı patates püresini bir kaseye koyarak yumurta, nişasta, soya sosu, tuz, soğan ve zencefil katarak karıştırın ve köfte olarak yapın. Şu anda tavayı ocağa yerleştirin. Yağ dökün. Tava içindeki yağın sıcaklığı 70 dereceye ulaşırken köfteleri tavaya birer birer koyun. Köfteler altın gibi sarı rengi alana kadar kızartılırken kepçeye çıkarılır. Köfteler içindeki fazla yağın geçirilmesinden sonra köfteler tabağa çıkarırsınız. Servis yaparken köftelere biraz tuzlu karabiber tozu koyarsınız.

  Bu yemeğin özelliği, dışının gevrek, içinin ise yumuşak olmasıdır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor