kızartılmış kuru soğan kuzu pirzolası

2018-01-25 19:09:09 CRI

kızartılmış kuru soğan kuzu pirzolası

Önce kızartılmış kuru soğan kuzu pirzolasının tarifinden bahsedeceğim. Malzemeleri sıralayalım. 300 gram kuru pirzolası, 100 gram kuru soğan, 100 gram patates parçası, 100 gram pirilmiş Çin mahrulu turşusu, 2 gram tuz, 5 gram acı biberli soya sosu, 200 gram tere yağ, az miktardaki kara biber ve 20 gram hıyar turşusu. Malzemeler bu kadar tamam. Hazırlık yapalım.

  Öncelikle suda konan temizlenmiş kuzu pirzolasını dilelim. Demirle kuzu dilimlerini vurarak yassıltalım. Bıçakla et içindeki sinirleri keserek tuz ve karabiber sürün. Tencereyi ocağa yerleştirin. Tereyağı koyun. Pirzola dilimlerini tencereye atarak sarı rengi alana kadar kızartarak tabağa çıkarın. Tekrar tencereyi ocağa yerleştirip tereyağ koyun, kuru soğan dilimlerini tencereye atarak pişirin. Sonra soya sosu ve sade et çorbası ilâve ederek pişirin. Bu zaman pişirilmiş sosu kızartılmış kuzu pirzolası dilimlerine sürelim. Şimdi kuzu pirzolası dilimleri, kızartılmış patates parçaları, pişirilmiş Çin mahrulu turşusu ve hıyar turşusu sofraya getirerek servis yaparsınız.

  Bu yemeğin özellikleri, ağız tadı çok lezzetli, eti ise gevrek ve yumuşaktır.

                    Kızartılmış kuru soğanlı kuzu karaciğeri

   Önce malzemeleri sıralayayım. 350 gram kuzu karaciğer, 30 gram tuz, az miktardaki Çin tuzu ve karabiber, 10 gram yağlı acıbiber salçası, sade et çorbası, 100 kızartılmış gram bitki yağı, 100 gram patates şeritleri, 100 gram pişirilmiş sebzeler, 50 gram kuru soğan ve 20 gram tereyağı. Tamam malzemeler bu kadar. Hazırlık yapalım.

  Suya konan temizlenmiş kuzu karaciğerinin sinirleri ve zarı çıkarın. Kuzu karaciğerini üç parça olarak keserek tuz, karabiber ve un sürerek karıştırın. Hazırlanmış karaciğeri sıcak yağa koyarak kızartın, biraz sonra da kuzu karaciğeri tabağa çıkarın. Tecerede az miktardaki yağ kalsın. Tencereye kuru soğan dilimlerini atarak pişirdikten sonra yağlı acıbiber salçası koyarak pişirin. Biraz sonra kızartılmış kuzu karaciğeri ve tereyağı tencereye koyarak pişirin. Az sonra karaciğeri tabağa çıkarırken kızartılmış patates şeritlerini ve pişirilmiş sebzeleri de tabağa koymalısınız ve üzerlerine pişirilmiş kuru soğan sosunu sürün.

   Bu yemeğin özellikleri şudur: Güzel kokulu kızartılmış kuru soğanlı kuzu karaciğeri çok lezzetli ve yumuşaktır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor