Kızartılmış susamlı dana eti

2018-01-18 14:26:55 CRI

Kızartılmış susamlı dana eti

Gerekli malzemeler şunlar: 700 gram dana eti, 100 gram susam, 2 tane yumurta, 15 gram pirinç rakısı, 3 gram tuz, 60 gram toz şeker, 2 gram Çin tuzu, 50 gram un, 50 gram sirke, 25 gram domates salçası, 5 gram soğan, 10 gram sulu nişasta ve 1500 gram yer fıstığı yağı (aslında sadece 100 gram yağ tüketilecek). Tamam malzemeler bu kadar. Hazırlık yapalım.

    Suya konan temizlenmiş dana etini uzunluğu 10 santimetre, genişliği 5 santi metre ve kalınlığı bir santi metre olan parçalar olarak doğrayalım ve demirle her parçayı hafifçe vurarak yumuşatalım. Et parçalarını bir kaseye koyup pirinç rakısı, tuz, Çin tuzu ve soğan parçası ilâve ederek karıştırın. Sonra dana eti parçalarını yassıltarak iki taraflarına un ve yumurta sürerek susam yapıştıralım. Ocağa tavayı yerleştirin. Yer fıstığı yağı verin. Yağın sıcaklığı 60 dereceye ulaşırken dana eti parçalarını birer birer kızartmalıyız. 3 dakika sonra dana eti parçalarını kepçeye çıkartın. Tavayı ocağa yeniden yerleştirelim. 25 gram yer fıstığı yağını ve domates salçasını koyarak biraz pişirdikten sonra 50 gram su, toz şeker ve sirke ilâve ederek pişirin. Kaynamasından sonra sulu nişasta koyarak biraz pişirdikten sonra sos olarak 2 tabağa çıkartın. Bu zamanda kızartılmış susamlı dana etini parçası ve pişirilmiş sos birlikte sofraya koyarsınız.

    Kızartılmış susamlı kuzu eti şeritleri

    Malzemeleri: 200 gram kuzu eti, 2 tane yumurta, 50 gram un, az miktardaki pirinç rakısı, tuz, Çin tuzu, kıyılmış soğan ve zencefil, 100 gram susam ve 350 gram yer fıstığı yağı (aslında 50 gram yağ tüketilecek). Malzemeler bu kadar yeter. Hazırlık yapalım.

    Öncelikle suya konan temizlenmiş kuzu etini uzunluğu 5 santi metre ve genişliği bir santi metre olan şeritler olarak doğrayarak bir kaseye koyun. Sonra pirinç rakısı, tuz, Çin tuzu, kıyılmış soğan ve zencefil ilâve ederek karıştırın. Kuzu eti şeritleri sözkonusu sos içinde 15 dakika tuzlanmalı. Şimdi iki yumurtayı kaseye kırarak iyice karıştırın. Bu zaman önce tuzlanmış kuzu eti şeritlerine un, sonra yumurta içinde sürün. Susamı her kuzu eti şeridine yapıştırın. Tavayı ocağa yerleştirin. Yağ koyun. Tava içindeki yağın sıcaklığı 70 dereceye ulaşırken kuzu eti şeritlerini kızartmaya başlarız.

    Bu yemeğin ağız tadı hem gevrek, hem de mislidir.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor