Dana eti kıymalı domates

2018-01-11 09:35:52 CRI

Dana eti kıymalı domates

Önce dana eti kıymalı domatesin tarifini anlatacağım. Gerekli malzemelri sıralıyorum.

100 gram domates, 50 gram yağsız dana eti, 20 gram bitki yağı, 15 gram soyasosu, 5 gram tuz, üçer gram yeşil soğan ve zencefil. Malzemeler tamam. Şimdi pişirmeye başlayabiliriz.

Temizlenip yıkanan dana etini kıyma haline getirin. Temizlenip yıkanan domatesi bir kaba koyun, içine kaynar su dökün. İki dakika sonra domatesi kaptan çıkarın, kabuğunu soyun ve çekirdeğini çıkarıp dilimleyin. Yeşil soğan ve zencefili doğrayın. Tecereyi ateşe yerleştirin ve bitki yağı dökün. Yağ ısınınca içine önce doğranmış yeşil soğan ve zencefili, sonra dana eti kıymasını koyun, karıştırın. Daha sonra soyasosu ve hazırlanmış domates dilimlerini atın. Bu karışımı kızgın ateşte hızla karıştırın. Servis yapın.

 Kışın greyfurtu yemek sağlığa yararlıdır

Burası Çin uluslararası radyosu, sevgili dinleyiciler, Çin mutfağının iki bölümünde greyfurt yani altın top meyvesi üzerinde duracağım.

Çinliler kışın, meyvelerden greyfurtu yemeği daha çok tercih ederler. İri greyfurtun ağırlığı genellikte bir kilo civarında, Çin'in güneyinde yetişen greyfurt Eylül ayında olgunlaşır. Kalın kabuklu olmasından dolayı uzun zaman saklanabilen greyfurta doğal meyve konservesi de deniyor.

Yüksek besin değerine sahip olan greyfurtta zengin protein, organik asit, vitamin ve kalsiyum, sodyum, fosfor ve Magnezyum gibi insan vücuduna gerekli unsurlar bulunuyor. Örneğin, 100 gram grayfurttaki C vitamini oranı 57 mili grama ulaşıyor. Bu rakam armuttaki oranın 10 misline eşittir.

Grafurt ayrıca mide ve akciğere iyi geldiği gibi yapar ve bağırsağı temizler. Bundan başka greyfurt, kanın yoğunluğunu düşürerek beyindeki damar hastalıklarını önler. Taze greyfurtun oluşumu insüline banzediğinden şeker hastaları için ideal meyvelerden biridir.

Greyfurt Çin hekimliğinde akciğer ve bağırsağa yararlı olmasından dolayı balgamı giderir, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı özellikler taşır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor