Kıymalı patlıca

2018-01-04 17:14:05 CRI

Kıymalı patlıca

Önce kıymalı patlıcanın tarifini anlatacağım. Gerekli malzemeleri sıralıyorum: 500 gram patlıcan, 100 gram dana eti kıyması, 500 gram bitki yağı, 35 gram soyasosu, 5 gram pirinç şarabı, 3 gram tuz, 10 gram yeşil soğan, 5 gram zencefil,15 gram sarımsak ve 50 gram su. Malzemeler tamam. Şimdi pişirmeye başlayabiliriz.

  Kabuğu soyulmuş patlıcanı büyük kuşbaşı şeklinde kesin. Yeşil soğan, zencefil ve sarımsağı ayrı ayrı doğrayın. Tencereyi kızgın ateşe yerleştirin. Tenceredeki bitki yağı biraz ısındıktan sonra içine patlıcan parçalarını dökün, sararana kadar kızarttıktan sonra tencereden çıkarın, bekletin. Tencerede biraz yağ kalsın. Yağ ısınınca içinde önce dana eti kıymasını atın, karıştırın. Sonra doğranmış yeşil soğan ve zencefil, pirinç şarabı, su ve kızartılmış patlıcan parçalarını koyun, birkaç kez karıştırın. Ateşi kısık hale getirin. Bu arada bir defa daha karıştırın. Patlıcan pişene kadar ateşi tekrar kızgın hale getirin. Tenceredeki su koyulaştıkça, üzerine doğranmış sarımsak serpin, karıştırın. Sıcak sıcak servis yapın.

             Patlıcan dolması

  Çin mutfağı programının ikinci bölümünde patlıcan dolmasının tarifininden bahsedeceğim. Önce gerekli malzemeleri sıralıyorum.

  500 gram patlıcan, 100 gram kuzu eti kıyması, 500 gram bitki yağı, 35 gram soyasosu, 5 gram pirinç şarabı, 30 gram sulu nişasta, onar gram yeşil soğan ve sarımsak, 5 gram zencefil ve 100 gram tavuk suyu. Malzemeler tamam. Şimdi pişirmeye başlayalım.

  Temizlenip yıkanan patlıcan kalınlığı 3 milim kadar olacak şekilde dilimleyin. Patlıcan dilimini iki yanında haç şeklinde çizin. Yeşil soğan, zencefil ve sarımsak doğrayın. Tencereyi kızgın ateşe yerleştirin. İçine bitki yağı dökün. Yağ biraz ısınınca içine patlıcan dilimlerini koyun, biraz pişince çıkarın, bekletin. Biraz yağ kalan tencereyi kızgın ateşe tekrar yerleştirin, içine kuzu etini koyun, karıştırdıktan sonra doğranmış yeşil soğan ve zencefil, 10 gram soyasosu, pirinç şarabı ve uygun miktar sulu nişasta ilave ederek, bu karışımı kıyma haline getirin. Kızartılmış ikişer patlıcan dilimi arasına hazırlanmış kıymayı koyun, bir kaba sıralayın ve buharda 10 dakika kadar pişirdikten sonra bir tabağa yerleştirin. Bekletin. Kızgın ateşteki tencereye önce biraz yağ, sonra doğranmış

sarımsak, 25 gram soyasosu ve tavuk soyu dökün bu karışım kaynattıktan sonra içine sulu nişasta ilave edin ve hazırlanmış patlıcan dolması üzerine serpin. Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor