Kırgız Milliyetinin Günlük Yemek Adetleri

2017-12-14 18:49:55 CRI

Kırgız milliyeti Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Kızılsu Kırgız Özerk İlçesi'nde toplu halde yaşıyor. Genellikle Hayvancılıkla uğraşan ve göçebe bir yaşam süren Kırgızların günlük yemeklerinde süt ürünleri ve et önemli yer tutar. Sığır, koyun, at ve devenin eti ve sütleri üç öğünde de eksik olmaz. Hamur yemekleri ve sebze ise yardımcı yemekler sayılır. Kırgızlar yılın dört mevsiminde sütlü çay içerler.

  Tüm koyun kızartma Kırgızların en ünlü yemeğidir. Tüm koyunu kızartma, Türkiye'deki koyun çevirmenin yöntemine benzer. İmam tarafından kesilen kuzu, temizlendikten sonra demir şişle kızgın alev üstünde çevrilerek kızartılır. Kızartılırken kuzunun gövdesine tuzlu su serpilir. Böyle kızartılmış kuzu, hem gevrek, hem de taze olur. Tüm koyun kızartma, genellikle önemli törenlerde yenir. Törenler de, esas olarak akşam yapılır. Kırgızlar kamp ateşi etrafında oturur. Kuzu çevirerek şarkı söyler ve dans ederler. Törenler sıcak havada geçer.

  Kırgızlar yemek yerken yere büyük bir sofra koyulur. İnsan sayıları çok da olsa, az da olsa sofra etrafında oturarak yerler. Kırgızların çadırı ne kadar büyük olursa sofranın da o kadar büyük olduğu söylenir. Bu kırgızların yemeklerinin ne kadar zengin ve bol olduğunu gösteriyor.

  Kırgızların kullandıkları mutfak ve yemek aletlerinin çoğunluğu tahtadan yapılır. Tahtadan yapılmış kap tabak ve kaşıkların üzerine resim çizilir yada oyulur.

  Kırgızlar, Kurban ve Şeker Bayramlarının yanısıra, Nevruz bayramını da kutlar. Üç gün süren Kurban Bayramı ve bir gün süren Şeker Bayramı sırasında birbirleriyle bayramlaşırken ve karşılıklı ziyaretler yaparlar. Akşam ise, pişirdikleri yemekleri bir düz otlak üzerine koyulan sofraya getirirler. Büyüklü, küçüklü, erkekli ve kadınlı tarafından oturulan softanın başında en yaşlı erkek önce dilek sözleri söyler, sonra birbirine içki ve yemek sunarlar. İçki sunarken dilek şarkıları da söylerler. Nevruz bayramını kutlarken ise Kırgızlar, buğday, arpa, bezelye, sarı fasulyeyle, kuşbaşı kuzu eti, havuç, tereyağı ve diğer süt ürünlerinin bir araya getirilmesi ve haşlanmasıyla yapılan aşureye benzer bir yemek hazırlarlar. Günümüzde bu yemeğe pirinç, kuru üzüm ve sebze de ekleniyor. Bu yemeği yemekle yıl hava koşullarının iyi gitmesi, besledikleri hayvanların canlı olması ve tarımdan bol mahsul alınması yönündeki dilekleri gösterilir.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor