Sirkeli ve karabiberli balık çorbası

2017-10-26 13:19:17 CRI

Sirkeli ve karabiberli balık çorbası

Malzemesi: 500 gram tonbalığı, 15 gram yeşil soğan, 15 gram taze zencefil, 3 gram tuz, 1 gram Çin tuzu, 5 gram pirinç rakısı, 1500 gram et suyu, 20 gram sıvı yağ, 20 gram koyulaştırılmış süt, 20 gram sirke, 10 gram karabiber, 5 gram susam yağı ve 15 gram karaman kimyonu.

Yapılışı: Tonbalığının pullarını ve iç uzuvlarını çıkarın ve balığı yıkayın. Üç adet yeşil soğandan ikisini ikiye ayırarak şerit biçiminde kesin. Kalanını ise doğrayın. Bir adet taze zencefili parçalayarak dilim dilim kesin.

Sıcak bitkisel sıvı yağlı tencereye yeşil soğan şeritleri ve taze zencefil parçalarını atarak kavurun, et suyu ve balığı içine koyun. Tuz, Çin tuzu, pirinç rakısını ekleyin. Tencereye kapatın ve 5 ya da 8 dakika kaynatarak pişirin.

Yoğunlaştırılmış süt, sirke, karabiber, susam yağı gibi hazırlanmış baharatlarla pişirilmiş balığı birlikte büyükçe bir kaba koyun, suyunu da ekleyin, karaman kimyonu ve yeşil soğan parçalarını ekleyin. Sirkeli ve karabiberli tonbalık çorbamız böylelikle hazırlanmış bulunmaktadır.

Dana eti yahnisi

Malzemesi: 2500 gram dana pirzolası (veya bonfile ya da incik eti), 65 gram toz şeker, 750 gram soya sosu, 75 gram pirinç şarabı, 10 gram ağaç tarçın, 10 gram anason, 20 gram yeşil soğan şeridi, 40 gram dilim şeklinde kesilmiş taze zencefil ve bitkisel sıvı yağ.

Yapılışı: Dana pirzolasını yıkayın ve 3.3 santimlik küp şeklinde kesin. Et partçalarını 50 derece sıcak sıvı yağlı tencerede altın sarısı rengine kadar kızarttıktan sonra, eti örtünceye kadar yeterli su, hazırlanmış yeşil soğan şeritleri, taze zencefil dilimleri, tarçın ağaç kabuğu, anason, toz şeker, soya sosu ve pirinç şarabını ekleyin ve yüksek ateşte pişirin. Sonra tencerenin kapağını kapatın, ateşi kısın ve ağır ateşte ara sıra eti karıştırararak pişirin. 5 saat pişirdikten sonra dana eti yahnisi yemeğimiz servise hazırdır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor