Lâhanalı dana et kıymalı köfte çorbası

2017-10-19 18:25:37

Lâhanalı dana et kıymalı köfte çorbası

Malzemesi: 300 gram dana eti kıyması, 200 gram Çin lâhanası, 30 gram yeşil fasulye çorbalık şehriyesi, 5 gram tuz, 10 gram nişasta, 2 gram Çin tuzu, 3000 gram tavuk suyu ve 3 gram susam yağı.

 Yapılışı: Dana eti kıymasını hazırlayın. İçine 1.5 gram tuz atıp karıştırın. Lâhanayı yıkayın ve 0.5 santim genişliğinde şeritler şeklinde kesin. Çorbalık şehriyeyi sıcak suda yumuşatarak soğuk suda bekletin.

Tencereye yeterli su koyun ve kaynatın. Dana kıymasından yapılan köfteleri kaynar suda pişirin. Köfteleri rengi değişince ve su yüzeyine çıkınca tencereden çıkarın. Tavuk suyunu kaynatın, içine hazırlanmış lâhana şeritlerini atın, yumuşayınca şehriyeyi de koyun. İki üç dakika pişirdikten sonra çorbaya biraz tuz ve Çin tuzu ekleyin. Kaynayınca susam yağını unutmayın. Böylece "Lâhanalı dana eti kıymalı köfte çorbası" servise hazırdır.

Soya peyniri kavurması

Malzemesi: 500 gram soya peyniri, 150 gram yarım yağlı kuzu eti, 100 gram pırasa ( isteğe göre sarmısak), 50 gram acı biberli bakla salçası, 10 gram mayalanmış soya fasulyesi, 1.5 gram zencefil dilimi, bir gram yeşil soğan şeriti, 0.5 gram dişbudak biber tozu, 1 gram kırmızı biber tozu, 10 gram soya sosu, 10 gram pirinç şarabı, 10 gram sulu nişasta, 1 gram tuz, 2.5 gram Çin tuzu, 500 gram tavuk suyu, 100 gram yarı yarıya karışmış tereyağı ile bitkisel sıvı yağ, 50 gram yerfıstığı yağı. Malzemeler hazır.

Yapılışı: Soya peynirini 4 santim uzunluğunda, 3.5 santim genişliğinde ve 0.5 santim kalınlığında parça parça kesin. Tabağa yerleştirin ve biraz tuz serpin. Kısa süre sonra soya peyniri parçalarını sıcak yağlı tavada sarı renk alıncaya kadar kavurun. Kuzu etini de 3.3 santim uzunluğunda ince dilim dilim kesin.

Yeşil soğan şeritlerini ve taze zencefil dilimlerini, 80 derece kızgın tereyağı ile sıvı yağın karıştırıldığı tencereye kuzu eti dilimlerini atarak karıştırın. Sonra acı biberli bakla salçası, kırmızı biber tozu, mayalanmış soya fasulyesini ekleyerek güzel bir koku gelinceye kavurun. Daha sonra soya sosu, pirinç şarabı, tavuk suyu ve kavurulmuş soya peynirini içine koyun ve ateşi kısarak 7-8 dakika daha pişirin. Yemek, suyunun üçte birini çekince ateşi hızlandırın, sulu nişasta, yeşil pırasa şeritleri ve sarmısak ile Çin tuzunu ekleyin. Bir iki dakika pişirdikten sonra tencereden çıkarıp tabağa koyun ve üzerine dişbudak biber tozunu serpin. Soya peyniri kavurması ev yemeğimiz hazırlanmış durumdadır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor