Kuzu pirzola haşlaması

2017-10-12 16:35:57 CRI

Malzemesi: 250 gram kuzu pirzolası, 1 gram yeşil soğan şeriti, 2 adet anason, 15 gram sulu nişasta, 25 gram soya sosu, 2.5 pirinç rakısı, 1.5 gram Çin tuzu ve 25 gram susam yağı.

Kuzu pirzolasını kemiklerinden ayıklayarak yıkayın. Kaynar suda 2 - 3 saat pişirin. Tencereden çıkarıp soğutun, 10 santim uzun ve 5 santim geniş ebatlı şerit şeklinde kesin ve düzenli biçimde bir koyun.

 Sıcak susam yağlı tencereye anason, yeşil soğan şeritleri ve taze zencefil dilimlerini koyarak hafifçe ve güzel kokusu çıkıncaya kadar kızartın. Sonra pirinç rakısı, soya sosu ve et suyunu (100 gram) ekleyin. Kaynadıktan sonra kuzu pirzolasınun olduğu kaba koyun ve kızgın ateşte buharda 20 dakika pişirin. Pirzolayı anason, soğan ve cenzefil dilimlerinden temizleyin.

 Kuzu pirzolası ile suyunu birlikte tencereye koyun (et şeritleri düzenli bir şekilde). Yüksek ateşte kaynatın, soya sosu, Çin tuzu ve sulu nişastayı ekleyin, biraz daha karıştırarak kavurun ve susam yağını da üzerine dökün. Kuzu pirzola haşlaması yemeğimiz servise hazırdır.

Soya macunlu dana şeritleri

Malzemesi: 650 gram dana budu, 20 gram mayalanmış soya macunu, iki adet yeşil biber, 6 gram toz şeker, 6 gram pirinç şarabı, 6 gram soya sosu, 3 gram tuz, 45 gram buğday unu, 1 gram Çin tuzu ve 650 tereyağı (dana eti şeritlerinin kızartması için).

Yapılışı: Dana etini yıkayıp pişirin. 5 santin uzunluğunda ince şerit halinde kesin. Soya macunu, pirinç şarabı ve Çin tuzundan hazırlanan sos karışımında terbiye edin ve una bulaştırın.

Dana eti şeritlerini sıcak tereyağlı tencereye koyun ve altın rengini alıncaya kadar kızartın. Et şeritlerini süzgeçten geçirin. Yağı süzülmüş et şeritlerini tekrar tencereye koyun, soya sosu, şeker, Çin tuzu, yeşil biber şeritlerini ekleyin, ateşi hızlandırın ve kavurun. Lezzetli, gevrek ve yumuşak soya macunlu dana et şeritleri yemeğimiz servise hazırdır.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor