Mısırlı-mantarlı lahana

2017-10-05 15:19:02 CRI

Mısırlı-mantarlı lahana

Malzemeleri: 12 adet konserve körpe mısır filizi, 12 adet göbeksiz lahana, üçte bir havuç, 10 adet mantar, 5 gram tuz, 1.5 gram Çin tuzu, 20 gram salata yağı, dörtte bir bardak sulu nişasta ve üçte bir bardak et suyu.

Yapılışı: Göbeksiz lahanayı temizleyerek 10 santim uzunluğunda kesin. Sıcak suda 10 saniye haşlayarak ve soğuk suya atarak soğutun. Havucu çiçek şeklinde 6 dilim kesin. Körpe mısır filizleri, göbeksiz lahana, mantar ve havucu tabağa süslü bir şekilde yerleştirin. Kararınca tuz ve Çin tuzunu koyun, hızlı ateşte buharda 15 - 20 dakika pişirin ve tabak üzerine et suyu, sulu nişasta yağ ve tuzdan pişirilmiş yemek sosunu dökün. Mısırlı- mantarlı Lahana yemeğimiz hazırlanmıştır.

Borscht çorbası

 Malzemesi: 250 gram kara lahana, 2 adet domates, 2 adet beyaz patates, 200 gram dana eti, 3 bağ sığır kemiği, 2 kaşık soya sosu, 2 kaşık fasulye unu, 2 kaşık zencefil suyı.

Yapılışı: Sığır kemiklerini yıkayın, toprak kapta bir saat pişirin. Dana etini ince şerit halinde kesin. Soya sosu, fasulye unu ve zencefil suyuyla hazırlanan karışımda birkaç dakika terbiye edin. Kara lahanayı ince tel şeklinde kesin. Domates ve patatesi ince ince dilimleyin. Kara lahana telleri, domates ve patates dilimlerini pişirilmiş sığır kemiği sulu kaba koyarak kaynatın ve yeterli tuzu ekleyin. Borscht adlı Rus çorbası servise hazırdır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor