Soya macunlu dana şeritleri

2017-09-28 10:27:08 CRI

Soya macunlu dana şeritleri

Malzemesi: 650 gram dana budu, 20 gram mayalanmış soya macunu, iki adet yeşil biber, 6 gram toz şeker, 6 gram pirinç şarabı, 6 gram soya sosu, 3 gram tuz, 45 gram buğday unu, 1 gram Çin tuzu ve 650 tereyağı (dana eti şeritlerinin kızartması için).

Yapılışı: Dana etini yıkayıp pişirin. 5 santin uzunluğunda ince şerit halinde kesin. Soya macunu, pirinç şarabı ve Çin tuzundan hazırlanan sos karışımında terbiye edin ve una bulaştırın.

Dana eti şeritlerini sıcak tereyağlı tencereye koyun ve altın rengini alıncaya kadar kızartın. Et şeritlerini süzgeçten geçirin. Yağı süzülmüş et şeritlerini tekrar tencereye koyun, soya sosu, şeker, Çin tuzu, yeşil biber şeritlerini ekleyin, ateşi hızlandırın ve kavurun. Lezzetli, gevrek ve yumuşak soya macunlu dana et şeritleri yemeğimiz servise hazırdır.

Sayın izleyiciler şimdi "Soya peyniri kavurması" adlı ev yemeğinin tarifini verelim.

 Soya peyniri kavurması

Malzemesi: 500 gram soya peyniri, 150 gram yarım yağlı kuzu eti, 100 gram pırasa ( isteğe göre sarmısak), 50 gram acı biberli bakla salçası, 10 gram mayalanmış soya fasulyesi, 1.5 gram zencefil dilimi, bir gram yeşil soğan şeriti, 0.5 gram dişbudak biber tozu, 1 gram kırmızı biber tozu, 10 gram soya sosu, 10 gram pirinç şarabı, 10 gram sulu nişasta, 1 gram tuz, 2.5 gram Çin tuzu, 500 gram tavuk suyu, 100 gram yarı yarıya karışmış tereyağı ile bitkisel sıvı yağ, 50 gram yerfıstığı yağı. Malzemeler hazır.

Yapılışı: Soya peynirini 4 santim uzunluğunda, 3.5 santim genişliğinde ve 0.5 santim kalınlığında parça parça kesin. Tabağa yerleştirin ve biraz tuz serpin. Kısa süre sonra soya peyniri parçalarını sıcak yağlı tavada sarı renk alıncaya kadar kavurun. Kuzu etini de 3.3 santim uzunluğunda ince dilim dilim kesin.

Yeşil soğan şeritlerini ve taze zencefil dilimlerini, 80 derece kızgın tereyağı ile sıvı yağın karıştırıldığı tencereye kuzu eti dilimlerini atarak karıştırın. Sonra acı biberli bakla salçası, kırmızı biber tozu, mayalanmış soya fasulyesini ekleyerek güzel bir koku gelinceye kavurun. Daha sonra soya sosu, pirinç şarabı, tavuk suyu ve kavurulmuş soya peynirini içine koyun ve ateşi kısarak 7-8 dakika daha pişirin. Yemek, suyunun üçte birini çekince ateşi hızlandırın, sulu nişasta, yeşil pırasa şeritleri ve sarmısak ile Çin tuzunu ekleyin. Bir iki dakika pişirdikten sonra tencereden çıkarıp tabağa koyun ve üzerine dişbudak biber tozunu serpin. Soya peyniri kavurması ev yemeğimiz hazırlanmış durumdadır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor