Kuzu pirzola haşlaması

2017-09-07 10:16:27 CRI

Kuzu pirzola haşlaması

Malzemesi: 250 gram kuzu pirzolası, 1 gram yeşil soğan şeriti, 2 adet anason, 15 gram sulu nişasta, 25 gram soya sosu, 2.5 pirinç rakısı, 1.5 gram Çin tuzu ve 25 gram susam yağı.

 Kuzu pirzolasını kemiklerinden ayıklayarak yıkayın. Kaynar suda 2 - 3 saat pişirin. Tencereden çıkarıp soğutun, 10 santim uzun ve 5 santim geniş ebatlı şerit şeklinde kesin ve düzenli biçimde bir koyun.

 Sıcak susam yağlı tencereye anason, yeşil soğan şeritleri ve taze zencefil dilimlerini koyarak hafifçe ve güzel kokusu çıkıncaya kadar kızartın. Sonra pirinç rakısı, soya sosu ve et suyunu (100 gram) ekleyin. Kaynadıktan sonra kuzu pirzolasınun olduğu kaba koyun ve kızgın ateşte buharda 20 dakika pişirin. Pirzolayı anason, soğan ve cenzefil dilimlerinden temizleyin.

 Kuzu pirzolası ile suyunu birlikte tencereye koyun (et şeritleri düzenli bir şekilde). Yüksek ateşte kaynatın, soya sosu, Çin tuzu ve sulu nişastayı ekleyin, biraz daha karıştırarak kavurun ve susam yağını da üzerine dökün. Kuzu pirzola haşlaması yemeğimiz servise hazırdır.

Mısırlı-mantarlı lahana

Malzemeleri: 12 adet konserve körpe mısır filizi, 12 adet göbeksiz lahana, üçte bir havuç, 10 adet mantar, 5 gram tuz, 1.5 gram Çin tuzu, 20 gram salata yağı, dörtte bir bardak sulu nişasta ve üçte bir bardak et suyu.

Yapılışı: Göbeksiz lahanayı temizleyerek 10 santim uzunluğunda kesin. Sıcak suda 10 saniye haşlayarak ve soğuk suya atarak soğutun. Havucu çiçek şeklinde 6 dilim kesin. Körpe mısır filizleri, göbeksiz lahana, mantar ve havucu tabağa süslü bir şekilde yerleştirin. Kararınca tuz ve Çin tuzunu koyun, hızlı ateşte buharda 15 - 20 dakika pişirin ve tabak üzerine et suyu, sulu nişasta yağ ve tuzdan pişirilmiş yemek sosunu dökün. Mısırlı- mantarlı Lahana yemeğimiz hazırlanmıştır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor